Wielki Zderzacz Wiadomości

Avatar MorsZFletem
Wielki Zderzacz Wiadomości

Oto projekt grupy WZP, który ma za zadanie prowokować społeczność do dyskusji oraz rozwijania przedstawionych wątków.

Zasady:
1. W temacie tym mogą znaleźć się tylko artykuły. Rozmowy o ich treści będą przeprowadzane w osobnym temacie.
2. Artykuły muszą dotyczyć zjawisk niedawnych, nowych.
3. Pod artykułem proszę podać źródło informacji, a najlepiej kilka.
4. Kategorie wiadomości to:
- Nauka.
- Polityka.
- Ekonomia.
- Kultura.

Miłej zabawy. .

Avatar Nanook
POLITYKA#KSZdziennik Australia uznaje Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela

• W sobotę 15 grudnia premier Australii, Scott Morrison, ogłosił, że Australia uznaje Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela. Jako powód wymienił to, że w Zachodniej Jerozolimie znajduje się większość instytucji rządowych Izraela, w tym izraelski parlament Kneset oraz że każde państwo ma prawo do decydowania gdzie znajduje się jego stolica.
• Na ten moment jednak australijska ambasada nadal pozostanie w Tel-Awiwie. Zostanie przeniesiona do Jerozolimy, gdy zostanie osiągnięte porozumienie pokojowe pomiędzy Izraelem, a Palestyńczykami. Morrison jednocześnie potwierdził, że Australia nadal popiera ideę dwóch państw i uznaje Wschodnią Jerozolimę za stolicę przyszłego państwa Palestyńskiego.
• Australia dołącza tym samym do niewielkiego grona państw, które oficjalnie uznały Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela. Rok temu Donald Trump przeniósł amerykańską ambasadę do Jerozolimy co spotkało się z międzynarodowym sprzeciwem.
• Decyzja australijskiego premiera również została oceniona negatywnie. Niezadowolenie wyrazili dwaj ważni partnerzy gospodarczy Australii, czyli Indonezja i Malezja, państwa z bardzo liczną ludnością muzułmańską. Ale decyzja Morrisona nie została też dobrze odebrana w Izraelu. Speaker Knesetu, Juli Edelstein, stwierdził, że jest zawiedziony tym, iż Australia nie uznała całej Jerozolimy za stolicę Izraela i że oczekują więcej od rządu australijskiego.

Nanook


Źródła:
www.nytimes.com/2018/12/15/world/australia/jerusalem-capital-israel-embassy.html
www.timesofisrael.com/australia-recognizes-west-jerusalem-as-israels-capital/
www.bbc.com/news/world-australia-46576716
www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/256202

Avatar RudyRydz
POLITYKA

Zakupy Wojska Polskiego w końcówce 2018 przedztawiają się następująco:

•rozstrzygnięcie przetargu na bezzałogowce klasy taktycznej krótkiego zasięgu kryptonim ,,Orlik". Wygrywa oferta PGZ, a konkretnie jej produkt: PGZ-19r. Umowa przewiduje dostawę 8 zestawów po 5 dronów razem z zabezpieczeniem naziemnym, tj. wyrzutniami dronów, stacjami kontroli naziemnej i pojazdami transportowymi. Co do samej maszyny, jest to typowy dron obserwacyjny, głowica optoelektroniczna, laserowy dalmierz celowniczy i wzkaźnik celów, radar pasywny, brak możliwości przenoszenia uzbrojenia. W powietrzu do 12h i 150 km od stacji kontroli naziemnej. Kontrakt opiewa na 789,7 mln. złotych.
•rozszerzenie tegorocznego zamówienia o 4 dodatkowe maszyny M-346 Master, znane w Polsce jako ,,Bieliki", produkowane przez włoski koncern Leonardo. Samoloty szkolenia zaawansewanego, plasują się w karierze pilota pomiędzy samolotem turbośmigłowym Iskra a samolotami bojowymi, np. Jastrzębiami. Jest to rozszerzenie umowy z marca b.r. Całe zamówienie mówi o 16 samolotach z pakietem logistycznym oraz o 7 symulatorach lotu. Zamyka ona program modernizacyjny lotnictwa szkoleniowego i opiewa łącznie na .1 275 387 880,68 złotych.
• umowa na zakup 888 ciężarówek marki Jelcz, typ 442.32. W tej liczbie ujęte jest 473 pojazdów w wersji skrzyniowej kontraktu gwarantowanego i opcjonalnie 415 ciężarówek, zarówno w takiej samej konfiguracji (302 sztuki), jak i podwozia do zabudowy specjalnej (113 sztuk). Kontrakt mówi o 419,5 mln złotych z rozszerzeniem opcjonalnym do 784,2 mln zł.
• zakup 35 robotów patrolowo-saperskich PIAP-u, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, a także zestawem amunicji, pocisków i materiałów eksploatacyjnych. Mniejszy robot gąsienicowy z ramieniem wielofunkcyjnym, służy do rozbrajania niewybuchów oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Może być wyposażony w bezodrzutową wyrzutnię ładunków pirotechnicznych, mogącą zlikwidować cel z odległości do 30 metrów. Sterowany bezprzewodowo za pomocą 3 kamer. Kontrakt opiewa 80 738 930 złotych.
•zakup 780 lekkich moździeży piechoty LMP-2017 produkowanych przez ZM Tarnów. Mają trafić między innymi do każdej kompanii WOT-u. Kaliber 60 mm, co ciekawe może strzelać amunicją swojego poprzednika, LM-60, ale również kalibrem natowskiego standardu, dalmierz cieczowy i optoelektroniczny celownik na wyposażeniu. Kontrakt sumuje się na 31 mln. złotych.

Źródła: www.defence24.pl/kontrakt-na-drony-orlik-za-800-mln-zl-pierwsze-dostawy-2021-roku
www.defence24.pl/mon-kupi-cztery-kolejne-samoloty-m-346-bielik
www.defence24.pl/888-ciezarowek-jelcz-44232-dla-wojska
iu.wp.mil.pl/aktualnosci.aktualnosc.274.0.html
m.telewizjarepublika.pl/wojsko-polskie-otrzyma-nowe-mozdzierze,73774.html


RudyRydz

Ps.
To wygląda tak futurystycznie, że o cię Panie.

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku

Dodaj nowy temat Dołącz do grupy +
Avatar Mijak
Właściciel: Mijak
Grupa posiada 24477 postów, 621 tematów i 170 członków

Opcje grupy Wielki Zderz...

Sortowanie grup

Grupy

Popularne

Wyszukiwarka tematów w grupie Wielki Zderzacz Poglądów