Wielki Zderzacz Wiadomości

Avatar
Konto usunięte
Wielki Zderzacz Wiadomości

Oto projekt grupy WZP, który ma za zadanie prowokować społeczność do dyskusji oraz rozwijania przedstawionych wątków.

Zasady:
1. W temacie tym mogą znaleźć się tylko artykuły. Rozmowy o ich treści będą przeprowadzane w osobnym temacie.
2. Artykuły muszą dotyczyć zjawisk niedawnych, nowych.
3. Pod artykułem proszę podać źródło informacji, a najlepiej kilka.
4. Kategorie wiadomości to:
- Nauka.
- Polityka.
- Ekonomia.
- Kultura.

Miłej zabawy. .

Avatar Nanook
POLITYKA#KSZdziennik Australia uznaje Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela

• W sobotę 15 grudnia premier Australii, Scott Morrison, ogłosił, że Australia uznaje Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela. Jako powód wymienił to, że w Zachodniej Jerozolimie znajduje się większość instytucji rządowych Izraela, w tym izraelski parlament Kneset oraz że każde państwo ma prawo do decydowania gdzie znajduje się jego stolica.
• Na ten moment jednak australijska ambasada nadal pozostanie w Tel-Awiwie. Zostanie przeniesiona do Jerozolimy, gdy zostanie osiągnięte porozumienie pokojowe pomiędzy Izraelem, a Palestyńczykami. Morrison jednocześnie potwierdził, że Australia nadal popiera ideę dwóch państw i uznaje Wschodnią Jerozolimę za stolicę przyszłego państwa Palestyńskiego.
• Australia dołącza tym samym do niewielkiego grona państw, które oficjalnie uznały Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela. Rok temu Donald Trump przeniósł amerykańską ambasadę do Jerozolimy co spotkało się z międzynarodowym sprzeciwem.
• Decyzja australijskiego premiera również została oceniona negatywnie. Niezadowolenie wyrazili dwaj ważni partnerzy gospodarczy Australii, czyli Indonezja i Malezja, państwa z bardzo liczną ludnością muzułmańską. Ale decyzja Morrisona nie została też dobrze odebrana w Izraelu. Speaker Knesetu, Juli Edelstein, stwierdził, że jest zawiedziony tym, iż Australia nie uznała całej Jerozolimy za stolicę Izraela i że oczekują więcej od rządu australijskiego.

Nanook


Źródła:
www.nytimes.com/2018/12/15/world/australia/jerusalem-capital-israel-embassy.html
www.timesofisrael.com/australia-recognizes-west-jerusalem-as-israels-capital/
www.bbc.com/news/world-australia-46576716
www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/256202

Avatar RudyRydz
POLITYKA

Zakupy Wojska Polskiego w końcówce 2018 przedstawiają się następująco:

•rozstrzygnięcie przetargu na bezzałogowce klasy taktycznej krótkiego zasięgu kryptonim ,,Orlik". Wygrywa oferta PGZ, a konkretnie jej produkt: PGZ-19r. Umowa przewiduje dostawę 8 zestawów po 5 dronów razem z zabezpieczeniem naziemnym, tj. wyrzutniami dronów, stacjami kontroli naziemnej i pojazdami transportowymi. Co do samej maszyny, jest to typowy dron obserwacyjny, głowica optoelektroniczna, laserowy dalmierz celowniczy i wzkaźnik celów, radar pasywny, brak możliwości przenoszenia uzbrojenia. W powietrzu do 12h i 150 km od stacji kontroli naziemnej. Kontrakt opiewa na 789,7 mln. złotych.
•rozszerzenie tegorocznego zamówienia o 4 dodatkowe maszyny M-346 Master, znane w Polsce jako ,,Bieliki", produkowane przez włoski koncern Leonardo. Samoloty szkolenia zaawansewanego, plasują się w karierze pilota pomiędzy samolotem turbośmigłowym Iskra a samolotami bojowymi, np. Jastrzębiami. Jest to rozszerzenie umowy z marca b.r. Całe zamówienie mówi o 16 samolotach z pakietem logistycznym oraz o 7 symulatorach lotu. Zamyka ona program modernizacyjny lotnictwa szkoleniowego i opiewa łącznie na .1 275 387 880,68 złotych.
• umowa na zakup 888 ciężarówek marki Jelcz, typ 442.32. W tej liczbie ujęte jest 473 pojazdów w wersji skrzyniowej kontraktu gwarantowanego i opcjonalnie 415 ciężarówek, zarówno w takiej samej konfiguracji (302 sztuki), jak i podwozia do zabudowy specjalnej (113 sztuk). Kontrakt mówi o 419,5 mln złotych z rozszerzeniem opcjonalnym do 784,2 mln zł.
• zakup 35 robotów patrolowo-saperskich PIAP-u, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, a także zestawem amunicji, pocisków i materiałów eksploatacyjnych. Mniejszy robot gąsienicowy z ramieniem wielofunkcyjnym, służy do rozbrajania niewybuchów oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Może być wyposażony w bezodrzutową wyrzutnię ładunków pirotechnicznych, mogącą zlikwidować cel z odległości do 30 metrów. Sterowany bezprzewodowo za pomocą 3 kamer. Kontrakt opiewa 80 738 930 złotych.
•zakup 780 lekkich moździeży piechoty LMP-2017 produkowanych przez ZM Tarnów. Mają trafić między innymi do każdej kompanii WOT-u. Kaliber 60 mm, co ciekawe może strzelać amunicją swojego poprzednika, LM-60, ale również kalibrem natowskiego standardu, dalmierz cieczowy i optoelektroniczny celownik na wyposażeniu. Kontrakt sumuje się na 31 mln. złotych.

Źródła: www.defence24.pl/kontrakt-na-drony-orlik-za-800-mln-zl-pierwsze-dostawy-2021-roku
www.defence24.pl/mon-kupi-cztery-kolejne-samoloty-m-346-bielik
www.defence24.pl/888-ciezarowek-jelcz-44232-dla-wojska
iu.wp.mil.pl/aktualnosci.aktualnosc.274.0.html
m.telewizjarepublika.pl/wojsko-polskie-otrzyma-nowe-mozdzierze,73774.html


RudyRydz

Ps.
To wygląda tak futurystycznie, że o cię Panie.Zdjęcie użytkownika RudyRydz w temacie Wielki Zderzacz Wiadomości

Avatar Litops
Moderator
BIOLOGIA, ŚRODOWISKO I POLITYKA

Rząd Australii niedawno oficjalnie potwierdził, że wymarł Szczurzynek Koralowy [*]

Źródło: www.crazynauka.pl/pierwszy-ssak-wyginal-z-powodu-zmian-klimatu-to-juz-oficjalne/

Avatar
Konto usunięte
Rząd?

Avatar Litops
Moderator
Tak, rząd. Musieli zwlekać z tym potwierdzeniem, bo po uznaniu gatunku za wymarły, traci on ochronę.

Avatar cristofer6
Nauka

Pochodzące z atmosfery atomy wodoru w śladowych ilościach sięgają aż do Księżyca i dalej – ustalili rosyjscy naukowcy. Odkrycia dokonano podczas sprawdzania archiwalnych pomiarów sondy Solar and Heliospheric Observatory.

www.tvp.info/41420380/ziemska-atmosfera-siega-poza-orbite-ksiezyca-astronomowie-zaskoczeni

Biologia, Nauka

To pierwszy znany gatunek pająka z tak dziwnym wyrostkiem na głowotułowiu! Na razie nie wiadomo, do czego ten "róg" mu służy.
Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Rhodes w Południowej Afryce. Nowy gatunek ptasznika Ceratogyrus attonitifer znaleźli w Angoli w ramach projektu "National Geographic Okavango Wilderness".


wyborcza.pl/7,75400,24477450,odkryto-ptasznika-jednorozca-miejsce-jego-znalezienia-zostalo.html?disableRedirects=true

Avatar
Konto usunięte
Nauka

Naukowcy ogłosili, ze marsjański łazik Opportunity oficjalnie zakończył niemal 15-letnią misję, po tym, jak uznano go za niedziałający. Pierwotnie zakładano, że będzie działał 90 dni.

Jego konstrukcja miała wytrzymać zaledwie trzy miesiące. Dzięki niesamowitej wytrzymałości pracował jednak dużo ponad dekadę i swoimi pomiarami w wielkim stopniu przyczynił się do pogłębienia wiedzy na temat Czerwonej Planety.

Do "śmierci" łazika przyczyniła się burza piaskowa, która miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Zapyleniu uległy wtedy jego zasilające panele słoneczne. Naukowcy próbowali nawiązać z nim kontakt, licząc na to, że po oczyszczeniu się nieba z marsjańskiego pyłu Opportunity zacznie ponownie działać. W sumie doszło do ponad tysiąca prób kontaktu.

Źródło: www.onet.pl/?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=440d77ee-a488-4854-b5b1-2f58e6dd4607&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2

Avatar Deuslovult
Dobre" jest lepsze niż "najlepsze" – tak w skrócie można opisać poglądy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka na modernizację techniczną sił zbrojnych. Generał, który był gościem programu SKANER Defence24, ocenił, że racjonalny i pozbawiony dysproporcji rozwój sił zbrojnych jest lepszy niż nowinki technologiczne. Pytany o przyszłość poradzieckich czołgów T-72, powiedział, że ich ewentualna modernizacja wprawdzie nie doprowadzi do powstania maszyny odpowiedniej dla przyszłego pola walki, ale może być tzw. rozwiązaniem pomostowym.

Link:
www.defence24.pl/dobre-lepsze-niz-najlepsze-czyli-modernizacja-wedlug-szefa-sztabu-generalnego-wp-skaner-defence24

Avatar
Konto usunięte
Może mi ktoś przedstawić najważniejsze wiadomości z polski i ze świata? Z naciskiem na polskę, i politykę

Avatar
Konto usunięte
To_masz___Problem pisze:
Może mi ktoś przedstawić najważniejsze wiadomości z polski i ze świata? Z naciskiem na polskę, i politykę

Konferencja PiS gdzie omowiono np. 500+ na pierwsze dziecko lub zmiany w podatku PIT dla młodych

Avatar Deuslovult
UPDATE
Pakistan zestrzelił 2 indyjskie samoloty nad kaszmirem. Jeden z pilotów ma być pokazany na konferencji prasowej.

Źródło
www.independent.co.uk/news/world/asia/india-pakistan-kashmir-latest-aircraft-crash-jets-jem-live-updates-a8798746.html

Avatar
Konto usunięte
Łiju, łiju, na gw**** potrzebuje wiadomości z ostatniego tygodnia

Avatar Wormy
Z ostatniego tygodnia? Ostatnio naukowcy odkryli, że kupa śmierdzi.

Avatar Litops
Moderator
Do Wyborczej nie wszyscy mają dostęp.

Avatar CzarnyGoniec
Można sobie poczytać nagłówki i pogooglować jakcoś zaciekawi.
Jak tak robię, bo im płacić nie zamierzam

Avatar Marequel
Ku*wa wszędzie pay2win

Avatar CzarnyGoniec
Ja myślę, że tymi przesadnymi płatnościami wyborcza strzeliła sobie w kolano z łuku

Avatar opliko95
Marequel pisze:
Ku*wa wszędzie pay2win
Pff... Co ty wiesz o Pay2Win? Ja od niedawna mam opcję Pay2Win w szkole. I to nawet było z elementem losowym!
(Mieliśmy loterię w ramach wydarzenia o którego okazji nie chce mi się rozpisywać i do nagród trafiły "złote bilety" dające u danego nauczyciela jednorazowo punkty na sprawdzianie, nieprzygotowania i podobne rzeczy. Później się też pojawił rynek biletów z drugiej ręki, bo niektórzy oczywiście dostali bilet do nauczyciela z którym nie mają lekcji :)

Avatar
Konto usunięte
No nieźle się tam bawicie

Avatar Wormy
Z ostatniej chwili. Fallout 76 ma użytkowników.Zdjęcie użytkownika Wormy w temacie Wielki Zderzacz Wiadomości
Nie wiem jak wy, ale ja jestem zaskoczony.

Avatar CzarnyGoniec
www.cire.pl/item,177778,1,1,2,0,332568,0,raport-35-tys-polakow-rocznie-umiera-z-powodu-ubostwa-energetycznego.html

Jakieś 35 tysięcy polaków umarło w samym 2017 roku z powodu zimna i tego, że nie było w stanie dostatecznie się ogrzać.
To 2x więcej ofiar, niż na całym świecie z powodu terroryzmu (w 2017 jakieś 18 tysięcy).

Avatar ZnawcaLiteraturyPolskiej
Rządowy program walki z bezrobociem :v

Avatar Vader0PL
Była tu wiadomość, że dostaniemy raka po samym przeczytaniu nagłówka, ale została usunięta po tym, jak w to kliknąłem. Co do cholery?

Avatar Litops
Moderator
Bo uznałem, że to się nawet nadaje na dobry temat. Przepraszam, jeśli sprawiłem kłopot.
grupy.jeja.pl/topic,69639,czy-jednoczesne-popieranie-aborcji.html

Avatar Litops
Moderator
I nie raka, tylko myśli samobójczych.

Avatar Koteczek_21
Panie i panowie!

Przegraliśmy wojnę! A oto internet może upaść. Jednak kiedy ona właściwie wchodzi w życie? I jeżeli serio będą cenzurować nam internet to pozostaje tylko #Polexit

Avatar
Konto usunięte
Tak
Opuśćmy UE bo OOOO NE AGTA DFA CO ZA ZUO ZUO ZUO TOTALNE

Avatar ZnawcaLiteraturyPolskiej
Ktokolwiek czytał tą ustawę i zna prawo unijne? xD

Avatar Wormy
ZnawcaLiteraturyPolskiej pisze:
Ktokolwiek czytał tą ustawę i zna prawo unijne? xD


Weź nie wymagaj od nas aż tyle, jesteśmy zwykłymi anonami z Internetu.

Avatar
Konto usunięte
ZnawcaLiteraturyPolskiej pisze:
Ktokolwiek czytał tą ustawę i zna prawo unijne? xD

REEEEEE CZYTANIE

Avatar
Konto usunięte
NE BENDZIE MEMÓW AAAAAAAA

Avatar AwalancheKonti2
beka z typów, którzy boją się ue

Avatar Burger2004_09
NJE BENDZIE STRASZBURG PLUŁ NAM F TFASZ

Avatar Kobza
Moderator
AwalancheKonti2 pisze:
beka z typów, którzy boją się ue

Generalnie UE można się bać z różnych powodów UE, ale chyba ta ustawa nie jest najważniejszym z nich

Avatar samex
ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2016/PL/1-2016-593-PL-F1-1.PDF

Artykuł 13
Korzystanie z treści chronionych przez dostawców usług społeczeństwa informacyjnego
polegających na przechowywaniu i zapewnianiu publicznego dostępu do dużej liczby utworów
i innych przedmiotów objętych ochroną zamieszczanych przez użytkowników
1. Dostawcy usług społeczeństwa informacyjnego, którzy przechowują i zapewniają
publiczny dostęp do dużej liczby utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną
zamieszczanych przez swoich użytkowników, we współpracy z podmiotami praw
podejmują środki w celu zapewnienia funkcjonowania umów zawieranych z
podmiotami praw o korzystanie z ich utworów lub innych przedmiotów objętych
PL 32 PL
ochroną bądź w celu zapobiegania dostępności w swoich serwisach utworów lub
innych przedmiotów objętych ochroną zidentyfikowanych przez podmioty praw w
toku współpracy z dostawcami usług. Środki te, takie jak stosowanie skutecznych
technologii rozpoznawania treści, muszą być odpowiednie i proporcjonalne.
Dostawcy usług przekazują podmiotom praw adekwatne informacje na temat
funkcjonowania i wdrażania środków, a także, w stosownych przypadkach,
adekwatne sprawozdania na temat rozpoznawania utworów i innych przedmiotów
objętych ochroną oraz korzystania z nich.
2. Państwa członkowskie zapewniają wdrożenie przez dostawców usług, o których
mowa w ust. 1, mechanizmów składania skarg i dochodzenia roszczeń, które są
dostępne dla użytkowników w przypadku sporów dotyczących stosowania środków,
o których mowa w ust. 1.
3. W stosownych przypadkach państwa członkowskie ułatwiają współpracę między
dostawcami usług społeczeństwa informacyjnego a podmiotami praw poprzez dialog
zainteresowanych stron w celu określenia najlepszych praktyk, takich jak
odpowiednie i proporcjonalne technologie rozpoznawania treści, biorąc pod uwagę
m.in. charakter usług, dostępność technologii i ich skuteczność w świetle rozwoju
technologii.

Avatar AwalancheKonti2
Kobza, ja bym się bał polexitu. Jak masz oczy to patrz i zobacz co pis odpiernicza. Wiosna to nasza przyszłość.

Avatar Kobza
Moderator
PiS odwala różne rzeczy, ale nie będzie chciał Polexitu. A Wiosna to partia żart, to jest zwykły Ruch Palikota 2.0.

Avatar AwalancheKonti2
Trzeba się pozbyć górników i opodatkować kościoły, a oni chcą to zrobić.

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku

Dodaj nowy temat Dołącz do grupy +
Avatar Mijak
Właściciel: Mijak
Grupa posiada 51421 postów, 1174 tematów i 308 członków

Opcje grupy Wielki Zderz...

Sortowanie grup

Grupy

Popularne

Wyszukiwarka tematów w grupie Wielki Zderzacz Poglądów