Mechaniki gry

Avatar Burger2004_09
Moderator
Surowce
Więc na start gospodarka. Macie sześć głównych surowców - żywność, węgiel, ropa naftowa, gaz, żelazo i uran - który wszyscy wytwarzacie w większych i mniejszych ilościach (wyjątkiem będzie uran) i możecie nimi handlować.
Czemu w większych i mniejszych? Wiadomo. Np. Włochy będą wytwarzać mniej ropy niż Arabia Saudyjska, ale więcej żelaza niż taka Islandia.
Wszystkie surowce są Wam potrzebne do budowania budynków oraz rekrutacji jednostek niezależnie od ich rodzaju.
Handel surowcami przebiega na prostej zasadzie. Proponujesz komuś coś za coś. Ten Gracz wyraża zgodę na handel albo nie zgadza się na takową transakcję.
Jak dobrze wiemy wszystkie rzeczy składają się z jeszcze innych, mniejszych części. Inaczej nie może być z surowcami. Łącząc żelazo z węglem otrzymujecie stal, która jest lepsza od tych dwóch surowców osobno. Oto lista pozostałych surowców:
- stal - 100 za 98 żelaza i 2 węgla
- benzyna - 100 za destylację 100 ropy za 3000$
- gaz bojowy - 100 za 70 gazu i 30 węgla
- pluton - 100 za bombardowanie 150 sztuk uranu neutronami za 7 000$
Pieniądze są wytwarzane w każdym kraju i wysokość przychodu zależy od:
1)ilości prowincji
2)wysokości podatków
Wszyscy na start macie ustawione podatki na 10%, a każda prowincja może dawać max. 200 000$. Pamiętajcie, że im bardziej zwiększacie podatki, tym bardziej niezadowoleni są wasi obywatele i będziecie mogli przechodzić wojnę domową.
Pamiętajcie też, że każdorazowy handel surowcami radioaktywnymi sprawia, że światowe mocarstwa zaczną Was bacznie obserwować i jeśli nie zakończycie takowego handlu mogą rozpocząć u Was interwencje zbrojeniową.

Dyplomacja
Co tu dużo mówić o dyplomacji? Polega to na prostej zasadzie. Zawieracie różnorakie rzeczy, począwszy na traktatach handlowych a kończąc na koalicji antysowieckiej. Pamiętajcie, że wszyscy wiedzą o wszystkim dzięki służbom informacyjnym, więc jeśli chcecie zawierać tajne pakty to przechodźcie na rozmowy prywatne.
Wszystkie państwa mają różne relacje z innymi. Wyróżniamy 6 relacji międzynarodowych:
- wojna - akt prawdopodobnej anihilacji rasy ludzkiej.
- embargo handlowe - jeśli nie chcecie od razu posyłać żołnierzy na front, ale jednocześnie macie zamiar jak najbardziej osłabić przeciwnika to nakładacie embargo. Do czasu zdjęcia embarga nie możecie ze sobą handlować.
- sankcje - międzynarodowe embargo handlowe wymierzone przeciwko jednemu państwu
- pokój - neutralne relacje. Ani wojny ani sojuszu.
- prawo swobodnego przejścia - jednostki obcego państwa mogą przechodzić przez Wasz teren i vice versa. Nie jest to jednak sojusz.
- traktat handlowy - umowa, dzięki której możecie wymieniać się surowcami aż do czasu jej zerwania bądź nałożenia embarga/wypowiedzenia wojny.
- traktat technologiczny - możecie się dzięki czemuś takiemu stale wymieniać technologiami, np. Gracz A posiada świetny bombowiec strategiczny, ale badziewne myśliwce, a Gracz B ma na odwrót. Wtedy najlepiej połączyć siły i stale wymieniać się swoimi osiągnięciami technologicznymi.
- sojusz - "Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem". Skoro Waszym wrogiem jest to samo państwo, to pora zawrzeć sojusz! Wszak będziecie silniejsi razem niż osobno.
Możecie też w każdej chwili zerwać stosunki dyplomatyczne z dowolnym krajem izolując się od niego. Można też mieć cały świat w czterech literach i odizolować się od niego całkowicie.

Handel
Żadne państwo nie jest samowystarczalne, więc aby przetrwać potrzebny jest handel międzynarodowy. Podobnie jak dyplomacja, handel działa na niesłychanie prostej zasadzie:

Gracz A: [nazwa państwa gracza B] chciałbym kupić od was 150 gazu za 300 żywności.
Gracz B: Nie podoba nam się ta propozycja.
Gracz A: Jak zatem chcecie?
Gracz B: 200 żywności.
Gracz A: 275.
Gracz B: 250.
Gracz A: Zgoda. Targ dobity.


Prościej się tego nie da wytłumaczyć. Handlujecie wszystkim. Surowcami, jednostkami, licencjami na nie, a także prowincjami. Możecie to ustalać proporcjami lub pisać jasno "ile za ile".

Wojna
Wojna napędza świat i nie sposób temu zaprzeczyć. Spójrzmy na taką II wojnę światową. Ona nam dała silniki odrzutowe, radary i wiele innych takich rzeczy. Więc trzeba walczyć dalej, by mieć coraz nowocześniejsze technologie i stanąć ponad inne narody naszego świata. Żeby była wojna, muszą być bitwy. Od czego więc one zależą? Oto lista:
a)bitwy lądowe:
-wielkości armii
-różnorodności armii
-obecność wsparcia artylerią i z powietrza, a także jednostkami morskimi, jeśli bitwa rozgrywa się w niewielkiej prowincji nadmorskiej
-morale armii walczącej
-morale cywilów w tej prowincji (jeśli prowincja została podbita, to jej mieszkańcy będą chcieli wspierać wojska swojego kraju)
-ukształtowanie terenu
b)bitwy powietrzne:
-ilość samolotów
-różnorodność flotylli powietrznej
-warunków atmosferycznych
-napędu samolotów (wiadomo, że odrzutowiec poradzi sobie lepiej niż samolot śmigłowy)
-obecność radarów na lądzie
c)bitwy morskie:
-wielkość floty
-różnorodność floty
-warunki atmosferyczne
-wielkość fal
-wsparcie z powietrza
-zasięgu dział
-ochrony przeciwlotniczej, przeciwtorpedowej itp. itd.
W bitwach morskich poszczególne stat... OKRĘTY są najlepsze przeciwko:
1)niszczyciele - pancerniki, lotniskowce i okręty podwodne
2)krążowniki - niszczyciele, okręty podwodne i samoloty
3)pancerniki - krążowniki
4)lotniskowce i ich samoloty - wszystko, co się da
5)okręty podwodne - pancerniki i lotniskowce
Pamiętajcie, że nawet najgrubsze pancerze nie oprą się zmasowanym atakom z powietrza.

ACHTUNG! Macie ograniczony tonaż samolotów na lotniskowcach! Nie będzie tak, że bombowiec strategiczny startuje z lotniskowca o długości ok. 200 m. Mogą na nich przebywać:
- bombowce marynarki
- myśliwce
- bombowce taktyczne
- niewielkie bombowce strategiczne

Sojusze i organizacji:
Istnieje wiele sojuszy i organizacji, z których najważniejsze to:
- ONZ
- NATO
- RWPG
Prawie wszystkie państwa należą do ONZ, a do dwóch pozostałych sojuszy, już tylko "wybrańcy". Możecie dołączać do sojuszy poprzez aplikacje do nich u państwa-lidera lub całego sojuszu. Wszyscy macie też prawo do zakładania własnych sojuszy lub organizacji.

Tury
Tury będą się odbywać co niedzielą (w razie nieobecności właściciela moderator decyduje, co ile będzie).

Avatar korobov
Właściciel
Pro forma. Punkty badań nie będą zaliczane do puli. Nie będzie to miało wpływu na rozgrywkę. Jeśli jakaś zasada przestanie być stosowana, to poinformuję.
Dodatkowo można sztucznie rafinować ropę z węgla w cenie 2 węgla za 1 ropy +10000 $ od sztuki ropy.

Temat zamknięty

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku

Dodaj nowy temat Dołącz do grupy +
Avatar korobov
Właściciel: korobov
Grupa posiada 725 postów, 9 tematów i 20 członków

Opcje grupy Cold War [St...

Sortowanie grup

Grupy

Popularne

Wyszukiwarka tematów w grupie Cold War [Strategic PBF]