Jakieś rozprawy o podatkach

Avatar Ameron
Właściciel
Zastanawiałeś się kiedyś skąd państwo bierze pieniądze na swoje wydatki, urzędników, publiczne "darmowe" szpitale i szkoły? Na dość szczodre programy pomocy socjalnej? A no właśnie z podatków, które płacisz i ty i ja i wszyscy inni. Dla człowieka który współcześnie chce żyć w społeczeństwie i korzystać z wszystkich jego dobrodziejstw jest to nieuniknione że zapłaci podatek na poczet wydatków państwa. Chcesz zjeść powiedzmy słodki batonik? Vat. Praca? Podatek dochodowy. Ciotka umarła? Podatek od spadków. Inwestujesz na giełdzie? Również podatek. Wygrałeś w kumulacji lotto? Szykuj się że państwo zabierze ci z tego pare milionów w podatku od wygranych. Pytanie czy to wszystko musi być opodatkowane? W końcu jakikolwiek przepływ w gospodarce pieniędzy jest opodatkowany, co może powodować tworzenie się szarej strefy. Niektórzy dochodzą do wniosku że lepiej sobie popracować na czarno i mieć więcej w kieszeni niż płacić dochodowy. Ale takie opodatkowanie w obecnej sytuacji jest zwyczajnie konieczne, a nawet nie wystarczające, biorąc pod uwagę to jak każdego roku wygląda budżet państwa i to że (prawie) każdego roku zadłużenie państwa polskiego wzrasta.
Co więc w takiej sytuacji można zrobić, jeśli nie chcemy dalej się zadłużać?
Wyjścia są właściwie trzy.
Pierwsze to zacząć ciąć wydatki państwa by zostawała nadwyżka budżetowa do spłaty zadłużenia
Drugie to jeszcze bardziej podwyższyć podatki i z tego spłacać zadłużenie
A trzecie to stwierdzić że mamy to gdzieś i nie będziemy płacić.
Zaczynając omawiać te wyjścia od końca:
Odmowa spłaty długów jest zwyczajnym samobójstwem. Po czymś takim państwo traci wiarygodność w oczach potencjalnych kredytodawców więc można zapomnieć o ponownych pożyczkach. Oczywiście, czas leczy rany i reputacje, ale to nie jest jakkolwiek sensowna droga, bo nie prowadzi do usunięcia źródła problemu, czyli zbyt wysokich wydatków państwa.
Drugie, czyli podwyższenie podatków na tyle by mieć nadwyżkę budżetową jest już jakimś wyjściem, ale też niezbyt rozważnym. Przy pewnym stopniu opodatkowania wpływy mogą nawet zacząć spadać bo niektóre biznesy będą musiały się zamknąć z powodu braku opłacalności. To pewnego rodzaju zażynanie gospodarki. Po spłacie długu nie ma raczej co liczyć na obniżkę podatków bo dalej jest potrzeba utrzymania dotychczasowego poziomu wydatków państwa.
Pierwsze wyjście, czyli najprostsze ograniczanie wydatów wydaje się być najbardziej skuteczne. Rozwiązany zostaje problem wysokich wydatków państwa, ale równocześnie ludzie zostają pozbawieni dostępu do wcześniej gwarantowanych usług pokroju szpitali czy szkół, zależnie gdzie wydatki ucięliśmy.
Na początku taka terapia szokowa może być ciężka, ale z czasem po obniżce niepotrzebnie wysokich podatków ludzie będą mieli pieniądze na posłanie dziecka do szkoły i na leczenie. Rozwiązanie najlepsze bo zostaje rozwiązany główny problem wysokich wydatków a dodatkowo ludzie nie są tak obciążeni podatkami, dzięki czemu sami mogą decydować o tym na co pójdzie ich ciężko zarobiona gotówka.
To tyle na teraz, jakby "ktoś" miał jakieś pytania to zapraszam.
Zamierzam w tym temacie co jakiś czas dać taki mały wpisik na różne tematy powiązane z podatkami i ekonomią.
A na koniec Rhino eye test:
Zdjęcie użytkownika Ameron w temacie Jakieś rozprawy o podatkach

Avatar przemek1ni
Nie zgadzam się z zamieszczonym pod twoją wypowiedzią wykresem nosorożowym, ponieważ istnieją państwa używającego systemu podatkowego, który się ludziom nie wpi*rdala przesadnie do życia.
Gdzieś
Na Karaibach albo Pacyfiku
Tak słyszałem

gogle how to becum citizen of Lichtenstajn?

"Liechtenstein is another country that wants to keep its population short. It is a mountainous country located between Austria and Switzerland and has a population under 40,000. The strict immigration policy of the country hardly gives citizenship to any foreigner. To become a Liechtenstein national, you need to live in the country for at least 30 years. However, it can be reduced to five years if you are married to a Liechtenstein citizen & already lived in the country."

Hmm

Avatar Ameron
Właściciel
Lichtenstein? Państwo jak państwo, tyle że górskie.
W sumie kiedyś myślałem by założyć własne mikro państwo. Wiesz, obkupić sobie całą okolicę i powiedzieć że od teraz to ja jestem jedynym władcą tych ziem. Ogarnął bym sobie kilku ludzi którzy zechcieli by być moimi lennikami i jakoś by się to kręciło. Ale nie czekaj, to przecież by był feudalizm...
W sumie ciekawe ile w lichtensteinie jest kobitek z podobnego do mnie wieku, może ta żeniaczka to nie taki głupi pomysł?
Zdjęcie użytkownika Ameron w temacie Jakieś rozprawy o podatkach
Dobra, znalazłem piramidę wieku, wychodzi na to że w przedziale wiekowym który mógłby mnie interesować(maks +-5 lat od mojego wieku), łapie się około 2 tysiące kobiet. Ciekawe ile z tej liczy jest już zajętych :o
Ale szczerze mówiąc, nie potrafiłbym się ożenić z kimś tylko dla obywatelstwa. Takie małe państwo miało by również swoje wady, nie ma bardzo gdzie wyjechać w obrębie niego. Teraz to może nie jest problem bo można by było jeździć do sąsiednich krajów ale kto wie czy kiedyś nie zamkną granic? Niemałbym też poczucia przynależności do tego zacnego narodu. Tu germanie a tu jakiś słowianin się wżenia XD
Ale jeśli ty byś chciał próbować, to powodzenia Przemuś, może by ci się udało :v
Cholera, tak z ciekawości chciałem sprawdzić jaką pozycję ma Lichtenstein w indexie wolności gospodarczej, a tu się okazuje że państw z małą liczebnością nie biorą pod uwagę, szkoda w sumie, zawsze można by było sobie porównać z innymi państwami i coś wybrać.
Ale szczerze mimo wszystko niechciałbym jak narazie emigrować z naszego kochanego k...idołka :)
Pojechać za granicę by zarobić, posiedzieć tam trochę to jedno, ale przenieść się tam by ułożyć sobie tam resztę życia to drugie. Jeśli ktoś ma chęć to życzę powodzenia, ale póki tu nie ma totalnego zamordyzmu to nie będę szukał innego obywatelstwa.

Avatar przemek1ni
Ej, znalezienie zacnej Lichtensztajnianki do stworzenia udanego związku brzmi jak bardzo ciekawe wyzwanie życiowe.
I nie musisz szukać innego obywatelstwa, możesz mieć dwa jednocześnie, ewentualnie spełniać warunki jakiegoś państwa z myślą o przyszłej możliwości przeobywatelenia się

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku

Dodaj nowy temat Dołącz do grupy +
Avatar Ameron
Właściciel: Ameron
Grupa posiada 90 postów, 7 tematów i 8 członków

Opcje grupy Meandry umys...

Sortowanie grup

Grupy

Popularne

Wyszukiwarka tematów w grupie Meandry umysłu Amerona