EWOLUCJA IV

Avatar RhobarIV
Witam w czwartej odsłonie zabawy Ewolucja.
Zabieram was na planetę Quartax! Tym razem przygotowanych zostało dla was 8 gatunków do rozwijania - 4 roślinne i 4 zwierzęce.

ZASADY OGÓLNE
Zasady pozostają z grubsza te same co w poprzednich odsłonach, więc polecam do nich zajrzeć jeśli ktoś nie kojarzy.
Wprowadziłem jednak kilka ważnych zmian, o których poniżej. Chciałbym także wyraźnie zaznaczyć zasady już znane, ale warte przypomnienia:

- KAŻDY nowy gatunek musi posiadać nazwę dwuczłonową. Przydatna ona będzie w organizacji gatunków. Gdyby było ich tak dużo że wykres miałby stać się nieczytelny to będzie można zamiast obrazków użyć oznaczeń skróconych skonstruowanych przeze mnie według sztywnych reguł. Przydzielone przeze mnie skróty oczywiście podawałbym na bieżąco aby nikt nie miał wątpliwości jak zidentyfikować swój gatunek.
- Dobrze by było gdyby nazwa gatunku miała jakieś logiczne powiązanie z jego charakterystycznymi cechami, ale nie będzie to ostatecznie grało większej roli. Jeśli ktoś chce zachować w tym jakiś porządek (do czego zachęcam!) to sugeruję zmieniać nazwę rodzaju (pierwszy człon) dopiero gdy zaaplikowana zmiana sprawia że nowo powstały gatunek wyraźnie odróżnia się od przodków, np. ryba wychodzi na ląd albo ssak wychodzi z lasu na sawannę.
- Jeden post może zawierać ewolucję maksymalnie trzech gatunków, przy czym muszą to być gatunki pochodzące od innych przodków pierwotnych (czyli na przykład krzokosz suchotnik, borak błotniak i furnik półnosek, a nie trzy odnogi furnika półnoska)
- Zabrania się umieszczania jednego posta pod drugim - jeśli chcemy dodać więcej niż 3 ewolucje, musimy poczekać aż ktoś inny wyśle wiadomość ewoluującą choćby jednego osobnika.
- Uznajemy że stworzone przez was gatunki nie są na Quartaxie samotne - oprócz mikrobów i innego takiego czy innego planktonu występują także pomniejsze roślinki (jak trawa czy mech) oraz bezkręgowce (jak stawonogi czy mięczaki). Całą resztę organizmów wytworzycie sami.
- Jako że dozwolone jest tworzenie odnóg, dla pewności proszę podać od jakiego gatunku pochodzi ten nowo stworzony. Można użyć pełnej nazwy bądź skrótu jeśli ten już został przeze mnie przydzielony.
- Słowo „roślina” oznaczać będzie nie tylko rośliny, ale wszystkie królestwa organizmów z grubsza nieruchomych - a zatem także grzyby, glony, porosty itd.
- Tak jak w poprzednich edycjach pojawią się zmiany klimatu, anomalie, katastrofy, tajemnicze zdarzenia et cetera
- Do hostingu obrazków używamy imgura, ze względu na zachowanie najlepszej jakości oraz długi czas przechowywania obrazków.
- Do edycji obrazków używamy Painta lub jego odpowiedników pozwalających na obróbkę grafiki w podobnym zakresie (warstwy, przezroczystość, desenie, gradienty, tekstury i inne bajery nie wchodzą w grę). Ważne: NIE UŻYWAMY NARZĘDZIA PĘDZLA (a także jego odpowiedników w innych programach) - tylko ołówek, kształty, wypełnienie, gumka, ewentualnie zaznaczanie o ile nie utrudni to edycji obrazka w sposób znaczny.
- Nie wolno zmieniać rozmiaru obrazka (1300x965px), aczkolwiek można zmieniać rozmiar czy umiejscowienie poszczególnych jego elementów.
- Zasadniczo każdy gatunek zostaje zaakceptowany, nawet gdyby miał od razu zginąć. Oczywiście będą wyjątki, do których należy m. in. niestosowanie się do wymogów dot. łatwości edycji obrazka.
- Wprowadzono system osiągnięć (opis w dalszej części)
- Wprowadzono system klimatu (opis w dalszej części)

GATUNKI STARTOWE

Krzokosz suchotnik (skrót: KяNk_001) - powszechny na całym globie krzew o szerokiej tolerancji ekologicznej i wzroście do 1 metra. Jego charakterystyczną cechą jest bardzo szybkie dojrzewanie i usychanie - w postaci uschłej krzokosz może przetrwać nawet do pięciu lat, co stanowi jakieś 80% czasu od jego wykiełkowania z zasianego przez wiatr nasiona aż do ostatecznego rozpadnięcia się tkanek w pył. Uschłe krzokosze posiadają bardzo sztywne pnącza w które łatwo zaplątać się mogą pomniejsze zwierzęta. Przed uschnięciem krzokosze posiadają intensywnie zielony kolor oraz wykształcają czarne jagody o skłonności do błyskawicznego fermentowaniu po kontakcie ze słońcem dłuższym niż trzy godziny.

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Ałan twardziel (skrót: AлГl_003) - irracjonalnie sterczący badyl gdzieś w trawie, zdający się nie posiadać sensu istnienia, niezdatny do spożycia ani żadnego innego pożytku środowisku nieprzynoszący; oto grzyb zwany ałanem - pojedyncza zdrewniała kolumna rozmnażająca się poprzez zarodniki rozsiane po całym ciele. Część nadziemna zazwyczaj dorasta do 0.8 metra wzwyż. Z jakiegoś jednak powodu ałan upodobał sobie tereny wysokogórskie - tam osiąga wysokość nawet pięciu metrów! Niestety nie dodaje mu to piękna ni powabu - ałan wygląda tam po prostu jak dużo wyższy i dużo grubszy badyl.

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Laonium boracze (skrót: LnRч_005) - porastająca dna zbiorników wód słodkich roślina, której część „naddenna” składa się z samego kwiatu i owocu, zaś cała jej reszta znajduje się pod dnem. Laonium wytwarza soczyste, słodkie i mięsiste owoce które po dojrzeniu odrywają się od rośliny i wędrują ku tafli wody, po której dryfują zachowując świeżość przez wiele dni. Owoce, a także pozostałe na dnie liście laonium są ulubionym przysmakiem boraków. Najkorzystniejsze warunki wegetacji to niewielkie stawiki, prędko nagrzewane przez słońce w strefie ciepłej - tam owocują regularnie przez cały rok. Nie występują w górach ani w strefie polarnej.

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Bazylik pustynny (skrót: BzNn_007) - gatunek skrzypu, którego pojedyncze pędy rosną w kolistych skupiskach i splatają się u góry, co nadaje im kształt kopuły z nadbudówką. Takie kopuły na urodzajnych ziemiach dorastają nawet do półtora metra wysokości, jednakże o wiele powszechniej bazyliki występują na suchych i nieurodzajnych terenach klimatu gorącego, gdzie nieczęsto dorastają jednego metra. Jedna kopuła potrafi pozostać na swoim miejscu nawet 12 lat, jednakże w tym czasie pędy ją budujące potrafią się zmienić wielokrotnie. Bazylik jest trujący, przed spożyciem go ostrzegają wściekle żółte kłosy zarodnikowe.

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Furnik półnosek (skrót: FrSk_002) - prymitywny, jednoskrzydły stawonóg z długą ssawką, o długości ciała nie przekraczającej dwóch centymetrów, po ziemi poruszający się poprzez rytmiczne podskoki (nawet na wysokość metra!), a w powietrzu - dzięki wiatrowi. Jego skrzydło pozwala na przemierzanie wieluset kilometrów w krótkim czasie, choć oczywiście kierunek podróży pozostaje zależny od wiatru. Jego ssawka służy do przebijania łodyg roślin i pobierania z nich substancyj odżywczych, a także do zaplatania kokonu. Kokon taki jednak nie ma nic wspólnego z przeobrażeniem - pełni on funkcję gniazda dla składanych jaj, trumny dla osobnika dorosłego oraz stołówki dla wyklutych z jaj larw - w dokładnie takiej kolejności. Od wyklucia do śmierci w kokonie mijają około cztery dni. Powszechny na całym globie.

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Borak błotniak (skrót: BrNk_004) - ociężały zwierz wielkości średniego psa, zdający się przypominać we wielu aspektach zarówno gada (np. zmiennocieplność jak i ssaka (np. żyworodność). Żyje w stadach, żywi się pokarmem roślinnym oraz mniejszymi zwierzętami. Potrafi pływać, a także oddychać pod wodą nawet do czterech godzin, gdzie nieznacznie nabiera zwinności. Brak zębów nadrabia twardym, niemalże zdrewniałym językiem pokrytym kolcami. Lubi wygrzewać się na słońcu po błotnych kąpielach. Jego gruba, złuszczała skóra chroni go przed wieloma zagrożeniami. Zamieszkują tereny ciepłe i chłodne. Żyją około ośmiu lat.

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Zagłowa gołomóżdżna (skrót: ZgЖn_006) - ten głowonóg jest aktualnie największym ze zwierząt. Sama jego głowa ma wymiary dorosłego rysia. Zamieszkuje morza i oceany, żywi się planktonem i dożywa nawet stu lat. Charakterystyczna narośl na głowie jest w istocie mózgiem, odseparowanym od środowiska jedynie cienką, przejrzystą błonką. Zagłowa nie ma w swoim środowisku żadnych wrogów, dlatego zasiedla morza całej planety, radząc sobie zarówno w gorących strefach okołorównikowych, jak i przy skutych lodem biegunach. Zagłowy prowadzą samotniczy tryb życia, odseparowują się od innych osobników. Gromadzą się jedynie podczas okresu rozrodczego, kiedy to można natknąć się pod wodą na płynące na oślep, składające się z nawet dwudziestu sklejonych ze sobą zagłów kule pokaźnych rozmiarów.

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Jarczor fujec (skrót: JrJc_008) - niewielki nielot dorastający do 15 cm, żywiący się nasionami roślin oraz małymi owadami. Specyficzna budowa ciała uniemożliwia mu skuteczne chodzenie, a tym bardziej latanie czy pływanie. Podczas wędrówek (których zresztą stara się unikać) można zobaczyć stado co jakiś czas potykających się i z trudem podnoszących pierzastych fajtłapów, niekiedy z wybitymi oczami czy połamanymi skrzydłami. Te żyjące w ciepłych czy chłodnych rejonach stosunkowo często padają ofiarą boraków, więc ich populacja jest tam na wymarciu. Dużo więcej przedstawicieli tego gatunku mieszka na terenach polarnych, gdzie całkiem dobrze radzą sobie z wiecznym mrozem.

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

OSIĄGNIĘCIA

Osiągnięcia będą zdobywane solidarnie przez wszystkich graczy - będą efektem waszej kooperacji i porozumienia. Zdobycie wszystkich osiągnięć uznamy za wystuprocentowanie gry, co oznaczać będzie pewnie koniec mojego zajmowania się nią jako kierownik. Jeśli któryś z graczy się zgłosi, przekażę mu stery za dalsze losy gry i wtedy pewnie sam zabawię się w ewoluowanie gatunków :D ale nic na siłę.

Osiągnięcia do zdobycia:
- Nie ogarniam wykresu - razem istnieje co najmniej 80 gatunków
- Ratunek tułaczy - razem istnieje co najmniej 10 gatunków roślin zamieszkujących strefę gorącą.
- Zapachniało, zajaśniało! - razem istnieje co najmniej 15 gatunków roślin zamieszkujących strefę ciepłą lub chłodną.
- Sałata morska - razem istnieje co najmniej 10 gatunków roślin podwodnych
- Marzenie pejzażystów - razem istnieje co najmniej 10 gatunków roślin zamieszkujących strefę wysokogórską
- Kraina Lodu - razem istnieje co najmniej 10 gatunków roślin zamieszkujących strefę polarną.
- Nie będzie nas... - istnieją co najmniej 3 gatunki wysokich roślin tworzących lasy
- Anomalia - wykształcono roślinę mięsożerną -
- Demony pustyni - razem istnieje co najmniej 8 gatunków zwierząt zamieszkujących strefę gorącą.
- Przyzwoity wynik - razem istnieje co najmniej 25 gatunków zwierząt zamieszkujących strefę ciepłą lub chłodną.
- Groza z głębin - razem istnieje co najmniej 8 gatunków zwierząt podwodnych -
- Zdobywcy - razem istnieje co najmniej 8 gatunków zwierząt zamieszkujących strefę wysokogórską
- Twardziele - razem istnieje co najmniej 8 gatunków zwierząt zamieszkujących strefę polarną -
- Lotnik skrzydlaty - razem istnieje co najmniej 5 gatunków zwierząt latających
- Baczność! - wykształcono zwierzę dwunożne o wyprostowanej postawie ciała
- Minecraft - wykształcono gatunek zdolny do posługiwania się prostymi narzędziami
- God Save the King - wykształcono gatunek zorganizowany w struktury hierarchiczne
- Manus patis - wykształcono gatunek świadomie hodujący po co najmniej jednym gatunku zwierzęcia i rośliny
- Ecce Homo - wykształcono gatunek spełniający na raz warunki osiągnięć Minecraft, God Save the King i Manus patis
- Wojna - wykształcono co najmniej dwa gatunki spełniający warunek osiągnięcia Ecce Homo

Być może ta lista wydaje się wam mało interesująca (o poszczególnych strefach będzie dalej) i łatwa do zaliczenia. I tu wchodzi pewien myk: osiągnięcia będą się zmieniać wraz z postępem rozgrywki. Dlatego jeśli na przykład wskutek globalnego ocieplenia wszystkie lodowce zostaną roztopione, osiągnięcia dotyczące strefy polarnej ustąpią miejsca innym, zapewne trudniejszym do zdobycia. To nieco utrudni wam ich zdobywanie i doda do zabawy nieco nieprzewidywalności. Tak czy siak liczba dostępnych osiągnięć pozostanie niezmienna i będzie wynosić 20.
Rzecz jasna raz zdobyte osiągnięcia pozostają zaliczone nawet jeśli warunki na planecie się zmienią a gatunki spełniające te warunki wyginą.

Do śledzenia spełniania poszczególnych warunków dla osiągnięć posłuży wam przygotowany przeze mnie arkusz, na podstawie którego łatwo sprawdzicie jakie warunki spełnia dany gatunek i jak daleko wam brakuje do osiągnięcia.

link do arkusza

Stan osiągnięć:
4/20
15%
☻☻☻☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

KLIMAT
Na Quartaxie występuje 5 stref klimatycznych: gorąca, ciepła, chłodna, polarna i wysokogórska (+ wody słone ciepłe i chłodne oraz słodkie). Pory roku jak na razie nie występują - na każdej ze stref klimat pozostaje taki sam przez cały czas. Oto schemat rozmieszczenia poszczególnych stref:

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Oczywiście ta „mapa” jest wyłącznie symboliczna; nie oznacza że na Quartaxie kontynenty wyglądają dokładnie tak, że nie ma archipelagów czy samotnych wysp, że nie ma zatok, półwyspów et cetera. Schemat służy wyłącznie lepszemu wyobrażeniu sobie sytuacji.

Opis poszczególnych stref:
- Gorąca: pustynie, stepy, sawanny; opady raczej niskie, temperatury w dzień bardzo wysokie, lecz w nocy niskie (nawet blisko 0). Roślinność uboga, ale bogatsza niż w strefie polarnej.
- Ciepła: opady znacznie wyższe niż w strefie gorącej, temperatury w dzień nieco niższe, lecz za to z mniejszym wahaniem w nocy. Częste burze. Obok chłodnej jedna z najdogodniejszych stref do rozwoju życia.
- Chłodna: opady podobne co w strefie ciepłej, jednakże temperatury są generalnie niższe, często w okolicach zera. Duża wilgotność terenu, co sprzyja powstawaniu bagien i mokradeł. Obok ciepłej jedna z najdogodniejszych stref do rozwoju życia.
- Polarna: opady niskie lub zerowe, temperatury bardzo niskie przez całą dobę, która zresztą działa inaczej niż na reszcie planety; występuje zjawisko dnia i nocy polarnej. Poza tym większość obszaru pokrywa śnieg, a roślinność jest bardzo uboga.
- Wysokogórska: im wyżej, tym niższe temperatury i uboższe opady, co przekłada się na niską urodzajność terenu. Bardzo silne wiatry i trudne warunki migracji zwierząt. Najwyższe szczyty pokryte są śniegiem.

Wraz ze zmianami klimatycznymi, katastrofami i innymi zdarzeniami poszczególne strefy znikną, zmienią się bądź zostaną zastąpione przez inne. Prawdopodobnie w pewnym momencie pojawią się także pory roku.
Uwaga: występowanie w wodzie słodkiej klasyfikuje gatunek także do zwykłego podziału, podczas gdy słonowodne są po prostu organizmami podwodnymi.

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY

Avatar krzysiulka10
//O ku*wa, złoto ożyło

Avatar krzysiulka10
Furnik półnosek posiada od teraz bardziej zielony kolor w ramach kamuflażu.Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Ałan twardziel na swej "łodydze" posiada lepki płyn dzięki któremu okoliczne małe zwierzęta się do niego przylepiają i na nim konają.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Borak błotniak posiada na górnych częściach swego ciała pancerz.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV

Avatar RhobarIV
Przypominam że każdy nowy gatunek musi mieć nazwę dwuczłonową. Wy te nazwy wymyślacie, ja przydzielam skróty.

Avatar RhobarIV
Okej, dla tych trzech nazwy wymyślę ja, bo muszę je wpisać do arkusza

Furnik listek (FrTk_010)
Ałan mogilnik (AлNk_009)
Borak skorupek (BrPk_012)

Na przyszlość proszę pamiętać o nazwach.

Avatar krzysiulka10
//Ale to nie nowe gatunki, a wyewoluowane poprzednie, jeszcze nie rozdzieliły się w drodze ewolucyjnej od siebie.

Avatar RhobarIV
Zgodnie z tym co było w poprzednich odsłonach, każda zmiana skutkuje stworzeniem nowego gatunku. Gatunki istnieją obok siebie dopóki któryś nie wymrze - od pierwotnych nadal można tworzyć odnogi. W rasy zwierząt i odmiany roślin się nie bawimy.

Avatar krzysiulka10
//Cóż, dzięki na informację, postaram się zapamiętać.
Mało ludzi gra, powinieneś sam angażować się trochę w zabawę aż inni ludzie nie dojdą.

Avatar sluzak4
Furnik półnosek wytwarza nowy podgatunek, nazywany od teraz Furnikiem Trujący. Jego skóra wytwarza toksyny, zabójcze dla drapieżników.

Zdjęcie użytkownika sluzak4 w temacie EWOLUCJA IV


Cześć gatunku Jarczor fujec osiedla się na stałe nad wodami, od tej pory ten rozłam nazywany jest Jarczor Kaczor. Znacznie lepiej sobie radzą w wodzie niż ich kuzyni.

Zdjęcie użytkownika sluzak4 w temacie EWOLUCJA IV

Avatar krzysiulka10
Krzokosz suchotnik to od teraz Krzokosz Wędrownik, nie przyrasta on do ziemi a wędruje po stepach tego świata.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Bazylik pustynny od teraz jest Bazylikiem Kolczastym gdyż zaczęły na nim rosnąć kolce.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Zagłowa gołomóżdżna zaczęła pływać głębiej pod wodą przez co znana jest jako Zagłowa Podwodnica.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV

Avatar krzysiulka10
//Wow, to umarło szybciej niż myślałem. Rhobar też graj.

Avatar RhobarIV
Spodziewałem się większego odzewu. No cóż, przynajmniej wiem że niewarto na Jeja szykować nic ciekawego, bo i tak zdechnie.
Grać we własną grę nie zamierzam bo nie o to tu chodzi.

Avatar Kwiatuszkowa
Ja nie umiem rysować ani być kreatywna więc ja sobie nie pogram

Avatar krzysiulka10
//Może to wina tego ze grupa martwa, spróbuj zrobić to na innej.

Avatar krzysiulka10
//Mam nadzieję ze nie opatentowałeś tej zabawny bo bardzo mi się podoba i zamierzał grać w nią z grupką swoich znajomych którzy za Jeją nie przepadają dlatego tu nie zagrają.

Avatar RhobarIV
Opatentowałem, teraz trzeba wykupić abonament żeby w to grać. Abonament wynosi 10xAve Maria/dzień. Po łacinie rzecz jasna.
Opłatę pobiera się od każdego gracza z osobna.

Avatar Gorondur
Ałan mogilnik nauczył się wytwarzać kule, w których umieszcza swoje zarodniki. Kule wypadają z niego i mogą odtoczyć się z dala od Ałana, dopóki ktoś ich nie rozgniecie. Dzięki temu Ałan jest w stanie przenosić swoje zarodniki na większe odległości. Kule spełniają rolę jaj, dlatego ten gatunek otrzymuje nazwę Ałan jajcarz.
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

Na Boraku skorupku narósł dodatkowy pancerz, przez co jest zwany Borak pancerny. Dodatkowy pancerz jest pomocny w walce o terytorium. Ponadto na skórze Boraka pojawiło się kilka plan w nowych kolorach.
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

Avatar krzysiulka10
Laoniun Boracze z swojego owocu stworzył niby-gębę dzięki której spożywa plankton i małe Zagłówki. Zwie się teraz Laonium Zjadacz. Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Krzokosz suchotnik może teraz urosnąć do 7 metrów wysokości przez co stał się Drzewcem Suchotnikiem.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Jarczor fujec stracił swe niby-włosy i zyskał niby-płytki które chronią jego ciało przed obrażeniami, ponadto jest też większy od innych Jarczorów i stał się mięsożerny, poluje na Boraki Błotniaki. Od teraz zwie się Jarczor Płytkarz.

Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV

Avatar RhobarIV
Furnik trujący - FrJc_014
Jarczor kaczor - JrЧr_016
Krzokosz wędrownik - KяWk_011
Bazylik kolczasty - BzSt_013
Zagłowa podwodnica - ZgNc_018
Ałan jajcarz - AлCя_015
Borak pancerny - BrRn_020
Laonium zjadacz - LnDч_017
Drzewiec suchotnik - DяNk_019

Nowego jarczora nie będzie dopóki krzysiulka nie wymyśli mu nazwy.

Jutro wykres, podsumowanie osiągnięć i wydarzenie.

Avatar krzysiulka10
//Już jest nazwa, tak się zagalopowałem ze zapomniałem dać.

Avatar krzysiulka10
Wspaniale, to ja czekam aż ktoś odpiszę i idę dać gatunki tym mniej ruszanym zwierzakom plus podgatunek innego ruszanego.

Avatar Gorondur
Duża ilość toksyn spowodowała mutację Furnika, dzięki czemu jest doskonałym antidotum na jad Furnika trującego. Od teraz ma nazwę Furnik leczniczy.
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

Na Bazyliku wyrosły kwiaty, bo mogły. Służą głównie do wabienia istot, które rozniosą jego nasiona. Otrzymuje nazwę Bazylik ukwiecony
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

Avatar krzysiulka10
Zje**łeś jakość obrazu..
Edit. O ku*wa, u mnie też się zje**ło choć na pierwszych obrazach które wstawiałem nic z nią nie było.

Avatar Kwiatuszkowa
krzysiulka10 pisze:
Zje**łeś rozdzielczość.
Edit. O ku*wa, u mnie też się zje**ło choć na pierwszych obrazach które wstawiałem nic z nią nie było.

Kompresja jeja, bywa.

Avatar krzysiulka10
Właśnie dlatego chyba dalej będę używał gimpa bo u niego wypełnienie kolorem wypełnia też kolory otaczające i podobne do miejsca którego chcemy wypełnić.

Avatar RhobarIV
Dlatego proszę o używanie Imgura na przyszłość. I Painta.

Avatar krzysiulka10
No właśnie używałem painta, ale lepszym pomysłem będzie gimp jeśli nadal będzie taka jakość obrazu bo jak mówiłem, w gimpie wypełnienie kolorem wypełnia też podobne kolory i nie będę musiał się trudzić w paincie z zamalowywaniem obszaru którym nie da się wypełnić narzędziem "wypełnienie kolorem".
Poza tym nie bredź tylko pokazuj wykres i wydarzenie.

Avatar RhobarIV
Dzisiaj nie znaczy od razu.
Lepszym pomysłem będzie Paint, bo lepiej się potrudzić i ostatecznie wrócić do dobrego stanu obrazków.

Avatar krzysiulka10
Tyle ze to właśnie w paincie jak jakość się zje**ła więc jakość będzie coraz gorsza i gorsza aż by zrobić nową ewolucje trzeba przerysować poprzedni obrazek by nie byłaby to plama kolorów.

Avatar RhobarIV
To proszę przerysować.

Avatar RhobarIV
Rozwój gatunków

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Rośliny rozwijają się bardzo dobrze.
Bazylik ukwiecony przez swoje kwiaty nie zdołał utrzymać się w strefie gorącej. Bujnie jednak rośnie w innych strefach rozwoju bazylika pustynnego oraz kolczastego.
Drzewiec suchotnik, mimo najlepszych chęci, nie zdołał wytworzyć lasu - ich rywalizacja o dostęp do światła (plątanie się gałęzi) doprowadziłaby do łatwiejszego ich łamania - dlatego rosną w dużych odstępach od siebie. Może zmiana rozmieszczenia gałęzi coś by na to poradziła?

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Równie dobrze rozwijają się zwierzęta, aczkolwiek los niektórych gatunków staje pod znakiem zapytania.
Borak błotniak zupełnie nie radzi sobie w konkurencji z opancerzonymi kuzynami i jego liczebność znacznie się zmniejszyła. Obecnie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
Z tego też powodu zmniejszyła się populacja jarczora płytkarza, którego przysmakiem były właśnie boraki błotniaki. Jest on obecnie gatunkiem rzadkim, acz nie zagrożonym.
Na nieszczęście furnika leczniczego, inne zwierzęta instynktownie wyczuły zbawienne skutki spożywania nowego gatunku, który nie tylko stał się andidotum na jad swojego kuzyna, ale także ratunkiem we wielu chorobach. Jest mało licznym gatunkiem, ale jego liczebność nie jest drastycznie niska - rzadko kiedy zwierzęta mają okazję złapać tak małego, a zwinnego jegomościa

Osiągnięcia

- Anomalia - wykształcono roślinę mięsożerną -

Stan osiągnięć:
1/20
5%
☻☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

Wydarzenie

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Na całym globie rozszalały się okropne wiatry. Większości zwierząt lądowych, jako raczej nisko osadzonych, nie sprawiło to większego problemu. Jednakże furniki zaczęły sobie coraz gorzej radzić z miotającymi nimi wiatrem, a ponieważ z dnia na dzień ruchy powietrza poczynały wzrastać na sile, było oczywiste że trzeba postawić na większą masę lub zginąć wskutek rozerwania powietrzem...
Wzmożone zostały także pływy wód. Zagłowy, nadal w czasie godów formujące się we wielkie kule, niekiedy masowo ginęły rozbijając się taką kupą o twarde skały oceanów. Jarczory kaczory nie miewały aż tak tragicznych wypadków, jednakże pływanie zostało im utrudnione - małe skrzydła nie pomagały w przeciwstawianiu się sile napierającej na nie wody. Laonia poczynały chwiać się coraz mocniej, niektóre odrywały się od dna i tak ginęły...
Gałęzie drzewców suchotników coraz trudniej opierały się niszczycielskiej sile żywiołu, jednak jeszcze się trzymały.

GORONDURZE zawsze podawaj pełną nazwę albo skrót utworzony od gatunku, bo inaczej nie wiadomo od którego gatunku pochodzi nowy i mogę to umieścić w drzewie na waszą niekorzyść.

Avatar krzysiulka10
Jarczor Płytkarz wytwarza niby-zęby by móc jeść też Boraki Skorupki. Zwie się teraz Jarczor Zębacz
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Borak błotniak wytworzył na swym ciele futro, ponadto jego mięso stało się tłuste dlatego Jarczarze go nie jedzą. Zwie się teraz Borak Futrzak
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Furnik listek wytwarza chwytne kończyny po by móc przyczepiać się do roślin dzięki czemu wiatr mu nie straszny. Zwie się od teraz Furnik chwytacz.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV

Avatar RhobarIV
Proponuję aby potomkom ostatnich 3 gatunków nadać nowe nazwy rodzajowe, bo każdy z nich ma dosyć dużą zmianę względem poprzedników (zęby, futro, odnóża).

Avatar Gorondur
Nareszcie powstał. Już jest. Osobnik mogący przeciwstawić się opancerzonym Borakom. Przed Państwem Borak zwinny pochodzący bezpośrednio od Boraka błotniaka, co ciekawe bardzo się ze sobą zaprzyjaźnili i mogą zajmować te same tereny bez walk. Zaobserwowano także osobniki, które razem z błotniakami tworzyły jedno stado. Zwinny dzięki temu, że jest nieco mniejszy od swoich kuzynów jest też, jak nazwa wskazuje, dużo od nich zwinniejszy. Dodatkowo ma nieco większe i wytrzymalsze pazury, a jego język nie jest już aż tak twardy jak u kuzynów, co zostało wymuszone zmniejszeniem szczęki.
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

Duża liczba osobników Furnika leczniczego osiadła w dolinie, gdzie było wszystkiego dostatek, tak jakby inne zwierzęta nigdy tutaj nie dotarły. Tak dobrze tutaj się żyło, że ewoluował w Furnika latacza. Pierwszy Furnik mający dwa skrzydła i mogący kierować swoim lotem, tak by wracać do doliny, ale także latający znacznie wyżej. Dodatkowo napatrzył się na nogi u Furnika chwytacza i sam zapragnął takie mieć, może więc teraz przyczepiać się do różnych obiektów, a duża liczba lataczy może nawet przenosić różne obiekty. Podobno widziano jak w taki sposób niosły jajko Ałana jajcarza.
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

Avatar Angel_Kubixarius
Furnik Trujący w odpowiedzi na klęskę żywiołową wielkich wiatrów za pierwszy cel obrał sobie możliwość zszybowania na glebę wiedząc, że tam będzie bezpieczniejszy, a także nic raczej go nie zacznie pożerać, gdyż dalej ma w sobie truciznę, najlepszym na to sposobem były inne od pierwowzoru ukształtowanie skrzydeł - skrzydła mniejsze i ostrzej ukształtowane idealne do szybowania. Tak też po za zmianą kształtu skrzydła wykształcił drugie dla lepszej sterowności opadaniem i w ten sposób ewoluował do gatunku Furnika Szybownika
Zdjęcie użytkownika Angel_Kubixarius w temacie EWOLUCJA IV

Tymczasem Laonium dla lepszego wyłapywania wszelkich pędzonych wiatrem w taflę wód furników i wszelkich pomniejszych ryb oraz sprawniejszego ich pochłaniania wykształciły kolce na kształt zębów w swojej owocni, a także silniejsze soki trawienne pozwalające na lepsze i sprawniejsze przyswajanie elementów odżywczych z pokarmu, w tym też łatwiejsze przyswajanie genów pozwalając na mutację na bazie genomu ofiar. Tak do życia został powołany kolejny stopień ewolucji Laonium - Laonium Zębate
Zdjęcie użytkownika Angel_Kubixarius w temacie EWOLUCJA IV

Avatar Angel_Kubixarius
No i wzięło i zdechło ;-;

Avatar Gorondur
Borak Futrzak polubił swoje futro. Dzięki niemu mógł przebywać w nieco chłodniejszych rejonach. Każdy kolejny potomek miał coraz dłuższe futro i zapuszczał się w coraz chłodniejsze rejony. W końcu zawędrował na tereny polarne, ale długością futra znacząco różnił się od Futrzaków. Jego futro było długie, gęste i zakrywało go prawie całego. Obrósł też dodatkową warstwą tłuszczu. Futro i tłuszcz pozwalają mu utrzymać ciepło i czynią nieatrakcyjnymi i niesmacznymi dla potencjalnych drapieżników. Takim osobnikom nadano nazwę Borak Włochaty.
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

Zagłowa Podwodnica zaczęła żyć na głębokościach, do których nie dociera światło. Odrzuciła więc najmniej potrzebną rzecz zwaną oczami. W ciemnościach i tak nie były pomocne. Aby nie obijać się od ścian wykształciła w sobie umiejętność wyczuwania całą sobą otoczenia. W związku z brakiem oczu zyskała miejsce, aby powiększyć swój mózg. Zwiększyła się także jej inteligencja. Jeśli ktoś zobaczyłby je płynące, miałby wrażenie, że płynąc, nie płyną ot tak, czy tylko do jedzenia. One płyną znacząco. One płyną, bo mają cel. Takie osobniki nazywają się Zagłowa Ślepa.
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

----
Rhobarze ostatnie pojawiające się egzemplarze mają bardzo wyraźne zmiany, ale ani krzysiulka10, ani Angel_Kubixarius, ani ja nie nadaliśmy im nowych nazw rodzajowych. Trochę się wymieszało, kto co wymyślił i kto powinien nadać nowe nazwy rodzajowe. Na dodatek część podobnych ewolucji wyszła z innej linii, więc nie jestem pewien czy powinny mieć takie same nazwy rodzajowe, czy inne.
Prośba do Ciebie, abyś uporządkował to podczas wykresów rozwoju. Dużo odnóg się pojawiło i będziesz miał trochę roboty.

Avatar LegoYoda69
Zdjęcie użytkownika LegoYoda69 w temacie EWOLUCJA IV
Niektóre boraki aby uniknąć konkurencji ze strony lepiej przystosowanych kuzynów uciekły do wody. Wykształciły płetwy jako przystosowanie do łatwiejszego pływania, żagiel na grzbiecie dodatkowo pomaga je ogrzac gdy są zanurzone. Teraz to Borak Żaglowiec
Zdjęcie użytkownika LegoYoda69 w temacie EWOLUCJA IV
Jarczory płytkarze aby łatwiej dogonić zdobycz zaopatrują się w dłuższe nogi oraz dłuższe skrzydła i ogon. Teraz to Jarczory Biegacze
Zdjęcie użytkownika LegoYoda69 w temacie EWOLUCJA IV
Zagłowa ślepa zmienia kolor na ciemny, w celu lepszego kamuflarzu, tworzy jednak świetlne organy na ciele, mające na celu ogrzanie jej. Teraz to Zagłowa czarna.

Avatar krzysiulka10
//Ej bo nie możesz na raz ewoulować 2 zwierząt z tego samego gatunku.

Avatar LegoYoda69
//Že kaczor i płytkarz jako dwa osobne gatunki liczą się myślałem. Zmienić to w takim razie muszę

Avatar RhobarIV
Poprawka: nie można na raz ewoluować 2 zwierząt tego samego rodzaju. Rodzaj jest okreslony przez pierwszy człon: oba są jarczorami, więc należą do tego samego rodzaju. Proszę o poprawkę.

Aha, no i dawno nie aktualizowałem tabelki - zajmę się tym w najbliższych dniach.

Avatar RhobarIV
Kody dla nowych gatunków do podejrzenia w tabelce, podane w takiej kolejności w jakiej są tu, w temacie.
Lada dzień wykresy i podsumowanie osiągnięć.

Avatar RhobarIV
Rozwój gatunków

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Sposób rozmnażania ałanów znacząco je rozpowszechnił na całym lądzie. Ałany jajcarze na obszarach nizinnych zaczęły rosnąć bardzo gęsto, lecz pozostają dosyć niewielkiego wzrostu...
Stosunkowo wiotka budowa bazylików nieco zmniejszyła populację tych bez kwiatów, choć nie są one zagrożone wyginięciem. Ukwiecony dzięki zwierzętom pozostał licznym gatunkiem.
Populacja krzokosza suchotnika wskutek silnych wiatrów zmalała, jednak nie aż tak bardzo żeby mówić o jakimś zagrożeniu. Zagrożony jest za to drzewiec suchotnik, którego wyschły pień ani gałęzie nie stawiają praktycznie żadnego oporu wichrom.
Żadne z laoniów nie zwiększyło swej masy ani doczepu do podłoża. W ten sposób laonium boracze wyginęło, zjadacz znajduje się na skraju wyginięcia a zębate jedynie zmniejszyło populację - dzięki doskonałemu wyborowi jakim okazało się mięsożerstwo.

Zdjęcie użytkownika RhobarIV w temacie EWOLUCJA IV

Wszystkie boraki rozmnażają się licznie i bez większych problemów, dzięki dużej różnorodności gatunkowej która naprawiła dręczące błotniaka problemy.
Furniki beznożne wyginęły - tylko te trujące zdołały z lepszym lub gorszym wynikiem przetrwać, a to tylko dzięki niechęci zwierząt do ich pożerania.
Jarczory rozwijają się znakomicie - dzięki dobrobytowi wśród boraków płytkarze wyszły dawno na prostą.
Co prawda zaczęła się gdzieniegdzie pojawiać choroba genetyczna objawiająca się przerostem nóg i skrzydeł, co dla notabene opasłego organizmu jarczorskiego okazało się zbyt wielkim wyzwaniem. Po paru jednak populacjach płytkarze zaczęły po prostu przeznaczać upośledzone potomstwo na pierwszy pokarm dla zdrowego. Cóż, natura jest brutalna.
Zagłowy radzą sobie dobrze, choć te mniej inteligentne zaczęły coraz liczniej ginąć przez nieustające pływy.

Osiągnięcia

- Anomalia - wykształcono roślinę mięsożerną - ✔

- Groza z głębin - razem istnieje co najmniej 8 gatunków zwierząt podwodnych - ✔
- Twardziele - razem istnieje co najmniej 8 gatunków zwierząt zamieszkujących strefę polarną - ✔

A żeby zachęcić was do pakowania w masę oraz do rozwijania roślin, wymieniam osiągnięcia Zdobywcy oraz Lotnik skrzydlaty na:
- Dynastia - w każdym roślinnym drzewie genalogicznym powstaje co najmniej jedno rozwidlenie na co najmniej dwie drogi ewolucyjne
- Który tier? - w każdym zwierzęcym drzewie genealogicznym istnieje co najmniej 1 gatunek którego większą część ciała pokrywa pancerz.

gwoli wyjaśnienia:
Gatunki, które wyginęły, już nie liczą się do osiągnięć do których się dotąd wliczały, ponieważ te osiągnięcia traktowały o współistnieniu gatunków spełniających dany warunek, a nie tylko o ich wykształceniu.
Inaczej jest z osiągnięciem Baczność! które nie zostałoby jednak osiągnięte przez jarczora biegacza nawet gdyby ten przeżył - jego postawa ciała była co prawda dwunożna, ale nie wyprostowana.
Za roślinne/zwierzęce drzewo genealogiczne uznaje się potomków pochodzących od tego samego gatunku pierwotnego.

4/20
15%
☻☻☻☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺


...

Siła wiatrów przestała narastać, ale jest teraz bardzo duża. Nie zaszkodzi niektórym gatunkom wydać na świat potomstwo o większej masie...

...

Przypominam o możliwości tworzenia nowych rodzajów!

Avatar krzysiulka10
Drzewce Suchotniki wykształciły potężne korzenie, a ich drewno stało się mocniejsze co umożliwia im przetrwanie potężnych wiatrów, a skoro wiatry są potężne ich nasiona roznoszą się jeszcze dalej. Teraz to Drzewce Korzenne.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Laonium Zębate jest mniejsze i nie jest już przyczepione do dna morskiego, teraz pływa sobie na powierzchni wody i przy mocniejszym wiatrach odlatuje w dal na inne zbiorniki, nawigując dzięki aerodynamicznym liściom w powietrzu. Teraz to Lotniki Zębate.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Borak Pancerny jest teraz znany jako Pancerny Uzbrojony po tym jak stracił ogon i zyskał róg na swej głowie po to by polować na Jarczory.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV

Avatar Angel_Kubixarius
Furnik chwytacz po osiądnięciu na drzewach pozbył się zbędnego skrzydła, w zamian za nie wykształcił on silniejsze chwytaki w pierwszej i ostatniej parze odnóży dla lepszej przyczepności pozwalającej an lepsza wspinaczkę. Co więcej trąbka tych furników przekształca się w silniejszą igłę zdolną przebić się do naczyń drzewa, aby móc żywić się smacznymi sokami drzewnymi, które zawierają wiele przydatnych substancji odżywczych. Co za tym idzie pasożytują one na drzewach zabierając im część substancji odżywczych.
Zdjęcie użytkownika Angel_Kubixarius w temacie EWOLUCJA IV
teraz to furnik drzewołaz

Ałany wykształcają na swojej powierzchni i powierzchni nasion włoski parzące podobne w funkcjonowaniu do włosków pokrzyw z naszego świata, po pierwsze daje to bezpieczeństwo nasionom przed zjedzeniem, a po drugie broni niższe partie pnia ałanów przed dalszymi zakusami roślinożerców
Zdjęcie użytkownika Angel_Kubixarius w temacie EWOLUCJA IV

Borak zwinny na skutek zmian w świecie zmuszony był dla szukania większej ilości pożywienia oraz dywersyfikacji jego składu odżywczego wyruszyć na eksodus, który to w ich rozwoju poczynił im dość ciekawe zmiany. Pierwszą zmianą są odnóża - przednie dostosowane do długiej wędrówki i zmieniania nachylenia powierzchni pod nimi, tylne zdolne do skoku oraz skuteczniejszego przeprawiania się tak przez bagna jak i przez wodę. Drugą zmianą są zaczątki skrzeli, które umożliwiły im długie wędrówki przez nawet większe akweny wodne bez topienia się. Dzięki tym zmianom borak zwinny stał się borakiem wędrowcem i poszerzył znaczeni strefę swojego występowania co daje w przyszłości potencjał na większa dywersyfikację genetyczną zależną od otoczenia w jakim będą wzrastały poszczególne grupy wędrowców
Zdjęcie użytkownika Angel_Kubixarius w temacie EWOLUCJA IV

Avatar Gorondur
Jarczor kaczor, poza kilkoma zmianami dzioba, głowy i płetw, postanowił ułatwić sobie trochę życie i wyhodował ogon. Podpierając się na ogonie jest w stanie utrzymać równowagę i nie jest tak niezdarny na lądzie jak kuzyni. Od teraz zwie się Jarczor ogoniasty.
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

Krzokosz wędrownik, aby wędrować jeszcze dalej i szybciej zmienił się w kulę. Silne wiatry tylko mogą mu pomóc w wędrówkach, choć i bez nich też sobie poradzi. Oto Krzokosz kulisty.
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

Laonium zębate jest teraz większe. Dużo większe i bardziej żarłoczne. Dlatego zwie się Laonium żarłoczne. Poluje teraz także na większe okazy. Dzięki bardziej giętkiej łodydze, może z powodzeniem udawać jakiegoś nic nie znaczącego glona, lub coś podobnego. Okazy, które wyrosły w płytszych wodach, nie muszą ograniczać się tylko do wody. Mogą polować na wszystko co jest w ich zasięgu, także poza wodą.
Zdjęcie użytkownika Gorondur w temacie EWOLUCJA IV

Avatar krzysiulka10
Furnik szybownik zmienił zabarwienie i stał się mniej trujący, jedyna pozostała trucizna lekko paraliżuje i rozrzedza krew ofiary po to by ją wypić, działają tak jak nasze komary. Teraz to Szybownik Komarnik
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Zagłowa Podwodnica urosła i straciła ząbki, od teraz żywi się tylko planktonem i resztkami martwych zwierząt. Są tak duże ze nikt nie da rady ich upolować. Zwą się teraz Pseudowieloryb Zagłowa.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV
Bazylik Pustynny wydobył z siebie korzenie-pnącza które leżą na na piasku i łączą się z innymi Bazylikami, dzięki temu zbierają więcej wody, od teraz to Pnączak Pustynny.
Zdjęcie użytkownika krzysiulka10 w temacie EWOLUCJA IV

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku