Języki

Avatar
Konto usunięte
Rozmowa o językach w Waszych światach.

Avatar Mijak
Właściciel
Językoznawstwo w Mizorugii to dość wąski temat. Podobnie jak na przykład stomatologia. To są kwestie, co do których Stwórca nie chciał, żeby mieszkańcy jego świata musieli się nimi martwić. Naturalne mechanizmy kierujące ewolucją języków, są tam stłumione, żeby każdy z każdym mógł się zawsze porozumieć.
Niektórzy uznają to pewnie za smutne nudziarstwo i lenistwo autora. No cóż, trudno. Mi chodzi bardziej o wygodę mieszkańców tego świata, niż własną. Nie będę tego zmieniał ani dla bandy grafomanów lubiących przerost formy nad treścią, ani nawet w imię wierności ziemskim prawom socjologii. Świadomy sprzeciw to nie niedbalstwo.

Trochę powiązaną z tym kwestią jest wymyślanie imion i innych nazw własnych.
Osobiście lubię korzystać z losowych języków w tłumaczu google. Wpisuję słowo, które ma się kojarzyć z daną rzeczą lub osobą, próbuję różnych języków, aż znajduję coś co po kilku zmianach będzie brzmieć odpowiednio.
Na przykład "Mizorugia" oznacza u mnie "Ziemia Kreatywna", a zaczerpnąłem to ze zmutowanej hybrydy greckiego i japońskiego. Po rozłamie przeradza się w "Mizugea", co jest oczywistym nawiązaniem do japońskiej wody i greckiej Ziemi i "Fenroa", co jest połączeniem odciętego od pierwotnej wersji "o" i "r" z greckim księżycowym "Fen".
Lubię takie proste językowe gierki.

A jak wyjaśnić to fabularnie? Cóż... Pracuję nad tym.
Na razie myślę o czymś w rodzaju "języka imion", przekazywanym ludziom za pośrednictwem duchów. Jego zasad nikt w pełni nie zna, ale każdy instynktownie rozumie znaczenie poszczególnych nazw.
Brzmi to odpowiednio. Ale może uda się wymyślić coś lepszego.

Avatar
Konto usunięte
Mijak, weź stary wrzucaj te ścianki na conworldawkę też. Fajna społeczność. :V

Avatar Mijak
Właściciel
Nie jestem gotowy poznawać nowych ludzi w nowym miejscu. Może kiedyś.

EDIT - Ale jak komuś się chce tam kopiować moją twórczość, to można, a nawet byłoby miło. Tylko wiecie, bez przywłaszczania sobie.

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku