Systemy polityczne

Avatar Mijak
Właściciel
Królestwa, cesarstwa, republiki, federacje, teokracje, utopie i totalitarne antyutopie - jakie systemy polityczne są najpowszechniejsze w waszych światach, a jakie najbardziej wyjątkowe?

Avatar WladcaAwarow
W jednym z moich (a jakże) planowanych tworów dominowały republiki, federacje, autokracje i jeden system totalitarny.

W tym uniwersum ludzie podporządkowali sobie galaktykę nie napotykając na pozaziemskie cywilizacje. No ale jak zwykle ludzie musieli się podzielić na dwa przeciwne sobie bloki.

Jeden z nich był demokratycznym "NATO" składającym się z kilku republik i federacji. Drugi był swego rodzaju blokiem wschodnim, gdzie ludzie, można by tak rzec, nie żyją najlepiej.

No i była technokratyczna teokracja, ale nie istniała zbyt długo z powodu programu atom+

Avatar samex
Zastanawiam się nad koncepcja stworzenia w świecie Fantasy Monarchii Parlamentarnych i Konstytucyjnych. Uważam że to bardzo rzadko używane systemy państwowe które mogłyby moim zdaniem wyróżniać się od Teokracji, Republik Handlowych, Oligarchii i Monarchii które niestety zawsze dzielimy na Dobry Despota i Dobrzy Oświeceni Absolutyści, dobrze wiemy że systemy tak nie działają i powinno się jakoś Monarchie podzielić w świecie Fantasy aby miało to sens.

Jak powinniśmy dzielić Monarchię?
Moim zdaniem:
-Feudalne (wzorowane na realistycznym średniowieczu, system kastowy i Feudałach którzy mogą wymusić coś na królu bądź on na nich)
-Despotyzm/Absolutyzm (władza w rękach jednego człowieka, mała grupka może mieć wpływ na władcę)
-Monarchie Teokratyczne (Władca jest uznawany za Boga i jest nietykalny)
-Monarchie Parlamentarne (Władcy Rola jest zmiejszona przez parlament stanów, zależnie od koncepcji może to być Sejm pełen Szlachty bądź Władza prawie demokratyczna gdzie każdy właściciel ziemski może wygrać bez względu na pochodzenie)
-Monarchie Elekcyjne (No Polska Elekcja co tu dodać, sądzę jednak że można ją w świecie fantasy ładnie doprawić i usunąć głupoty typu Liberum Veto lub zostawić by pokazać Niestabilność systemu)

Avatar stepson
U mnie istnieje dyktatura totalitarna, wzorowana na związku radzieckim z początków jego istnienia i dominująca militarnie i gospodarczo nad światem, dzieki industrializacji, dwie monarchie absolutne (jedna z nich zdominowana przez wcześniej wspomniane państwo totalitarne, a druga jest w stanie zachować niezależność dzięki skutecznej broni jaką są smoki) i jedna silna, acz niestabilna konfederacja plemienna. Jest też jedno duże i ważne wolne miasto, ale pod silnym wpływem różnych grup interesu. Istnieją też plemiona zjednoczone w Imperium przez potężną istotę uznawaną przez nich za Boga. Swego rodzaju teokracja.

Avatar Litops
SCJ
ENT
OKR
ACJ
A

Avatar Deuslovult
U mnie istnieją niemal wszystkie ideologie. Ale chwilowo to mam tylko Śląskich nazistów i Komunistów :< ale pracuje nad tym

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku