Sztuka nowoczesna

Avatar CzarnyGoniec
Czyli dlaczego czarny kwadrat na białym tle jest najlepszym obrazem w historii ludzkości? (choć on to w sumie nie jest sztuka nowoczesna, tylko suprematyzm. I ten obraz ma ze sto lat).

Znaczy można też oczywiście twierdzić na ten temat coś innego.

Jeśli ktoś jest na tyle wkręcony w sztukę, że zna i rozróżnia różne nurty i ma na ich temat jakieś swoje szczególne opinie - to to jest dobry temat, żeby o tym napisać

jeśli temat się rozszerzy to zmienię temat na po prostu "sztuka", ale wstępnie myślę, że nowoczesna jest najbardziej kontrowersyjna i ze sporym polem do dyskusji

Avatar
Konto usunięte
Zabawne jest to że obecnie memy idą tą samą drogą co kiedyś sztuka.
Czyżby tymi zachowaniami kierowało to samo?

Avatar CzarnyGoniec
Myślę, że owszem.

I zarówno tu, jak i tu najbardziej doceniam te najbardziej abstrakcyjne.
Zdjęcie użytkownika CzarnyGoniec w temacie Sztuka nowoczesna
Jak mi się zdaje osoby, które nie są into memy uważają, że memy abstrakcyjne są bez sensu i, że jak to może kogoś śmieszyć.
To się nazywa post-mem, czy inaczej?

Avatar
Konto usunięte
post-mem jest...
um...
Dajmy na to, jest sobie mem. Oto jego template:
-Tato, czemu moja siostra ma na imię Róża?
-Bo twoja mam lubi róże.
-Dzięki tato.
-Nie ma za co [tu_wstaw_coś_co_nie_jest_imieniem_ale_stereotypowy_mężczyzna_to_lubi]

Post-memem będzie jeżeli okaże się, że dzieciak ma normalne imię a nie, jak zakładamy, bo widzieliśmy ten template wiele razy, " [tu_wstaw_coś_co_nie_jest_imieniem_ale_stereotypowy_mężczyzna_to_lubi]".

Chyba źle interpunkcję zrobiłem. .-.

Avatar Timix
post-mem jest wtedy gdy puentą jest (nie wiem jak nazwać :/) „rzeczywista ocena sytuacji”
Zdjęcie użytkownika Timix w temacie Sztuka nowoczesna
z przykładem.

Jeżeli chodzi o memy abstrakcyjne to sądzę że jest to krok wstecz względem sztuki popularnej (o nie zwolennicy sztuki elitarnej już wywieszają nagrody za moją głowę za głoszenie herezji).

Memy są od tego (przynajmniej częściowo są bo jest to format dosyć szeroki) żeby przedstawić nie śmieszne albo nawet (zwłaszcza) tragiczne sytuację w sposób zabawny, prześmiewczy. Króluje humor groteskowy i satyry.
Można by powiedzieć odskocznia ewolucyjna teatru absurdu (przykład Tango Sławomira Mrożka z 1965r).
Abstrakcja z kolei była wykorzystywana już w XIX wieku (kolejny przykład Wassily Kandinsky twórczość malarska).

Oczywiście w przypadku memów wszystko to jest zmieszane z pop-artem i innymi dziedzinami o których nie mam pojęcia.

Avatar
Konto usunięte
Ogólnie rzecz biorąc nie lubię tego rodzaju sztuki. Ale jeśli komuś to odpowiada, to czemu nie?
Choć wciąż boli mnie płacenie fortuny na coś takiego. Ale to samo odczuwam jeśli ktoś wydaje fortunę na inne obrazy etc.

Osobiście ze sztuki lubię głównie barok, secesję trochę też klasycyzm. Ale przeważnie nie obrazy, tylko architekturę, rzeźbę, zdobnictwo, biżuterię. Za obrazami ogółem średnio przepadam.
Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Sztuka nowoczesna

Poza tym zakochałem się w stylu pewnej cywilizacji z Warframe znanej jako Orokin.
Nie pamiętam niestety kto był pomysłodawcą:
Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Sztuka nowoczesna
Rzeźba kinetyczna
Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Sztuka nowoczesna
Wieżyczka obronna
Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Sztuka nowoczesna
Przykładowy karabin + ostrza naramienne
Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Sztuka nowoczesna
Kusza pistoletowa

Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Sztuka nowoczesna
Przykład architektury

A poniżej pismo:
Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Sztuka nowoczesna
Zdjęcie użytkownika Konto usunięte w temacie Sztuka nowoczesna

Avatar Timix
(subiektywizm!)
Jeżeli chodzi o ceny to one są spowodowane chęcią prestiżu. Jeżeli coś powstało jako pierwsze to ma większą wartość niż kopie (więc sądzę że jest sztucznie podniesiona aby odróżnić oryginały od kopii) . Więc można „podwyższyć sobie ego” kupując je za wygórowaną cenę przy okazji.

Ps. Nie mówię tu że sztuka itp. nie mają żadnej wartości tylko że w wartości pieniężnej jest często przeceniana.

Avatar
Konto usunięte
Hmmmm
Myślę że możesz mieć racje

Avatar Mijak
Właściciel
Timix pisze:
post-mem jest wtedy gdy puentą jest (nie wiem jak nazwać :/) „rzeczywista ocena sytuacji”
Zdjęcie użytkownika Mijak w temacie Sztuka nowoczesna
z przykładem.

Ja tylko dodam, że to dość słaby przykład.
Postmem jest postmemem tylko wtedy, gdy istnieje mem przedstawiający podobnie zaczynającą się sytuację, ale z różnymi absurdalnymi rozwinięciami.
Czyli "przychodzi baba do lekarza, a lekarz ją bada i przepisuje antybiotyk" - to jest postmem, bo istnieje bogata seria dowcipów o babie przychodzącej do lekarza.
"Wziąłem szklankę i nalałem do niej mleka" nie jest postmemem, bo w zbiorowej świadomości nie ma żadnego mema polegającego na tym, że bierze się szklane i dzieje się coś niespodziewanego.

Avatar Nanook
Akurat zwiedzam sobie muzea sztuki nowoczesnej i ogólnie galerie sztuki w Nowym Jorku i Buffalo to jak wrócę to trochę o tym napiszę, bo na razie mało czasu.


Ale ogólnie jestem zachwycony. Obcowanie ze sztuką rzeczywiście daje megaboosta do tego duchowego rodzaju szczęścia i samozadowolenia. Nawet jak nie rozumiesz jakiegoś rodzaju sztuki, albo wydaje ci się zrobiony na odpie**ol to jeżeli podoba ci się i łechci twoje oczy i zmysły to znaczy, że jest dobra.

Avatar Timix
Mijak: Dzięki za rozwinięcie. Sam miałem problem jakbto w ogóle nazwać.

Nanook:
xd

Dla mnie subiektywnie zawsze to niestety będzie tylko farba na płutnie niezależnie od rodzaju dzieła.
Przynajmniej wiem jak wyglądają podstawy i nie wychodzę na zupełnego ignoranta w tej kwestii ale i tak nic...

Avatar Nanook
Dobra, 38,5 stopnia gorączki, ale nie mam nic lepszego do roboty, więc napiszę o tym o czym miałem napisać.


Ogólnie najpierw warto byłoby przedstawić krótką historię sztuki.


Sztuka w antyku - funkcja religijna bądź komercyjna, patrycjusze płacili ogromne pieniądze za popiersia, mozaiki czy portrety.

Europejska sztuka średniowiecza - funkcja stricte religijna

Renesans, barok oraz klasycyzm - sztuka komercyjna (tym razem to bogaci kupce oraz arystokracja chcieli mieć fajną pamiątkę w postaci ładnego portretu). Malarstwo religijne również było popularne, ale również z uwagi na modę na antyk chętnie malowano sceny mitologiczne.

Romantyzm, który można podzielić na dwa rodzaje malarstwa. Malarstwo o tematyce politycznej (bo rewolucje; Goya i Delacroix) oraz romantyczne pejzaże. I to na tym drugim chciałbym się skupić, bo to był praktycznie pierwszy moment w historii sztuki, kiedy artyści tak wyraźnie skupili się nie na efektach zewnętrznych, tzn. religia i pieniądze, ale na własnych emocjach. Każdy z obrazów, każdy z pejzaży był utrzymany w takiej tematyce, która oddawała to jak malarz się czuł w trakcie projektowania lub malowania obrazu. Taki zalążek sztuki nowoczesnej.

Później, druga połowa XIX wieku, widmo komunizmu krąży nad Europą, a to oznacza, że popularni stali się prości ludzie. I stąd realizm, malowanie pracujących ludzi.


I następnie: impresjonizm, ekspresjonizm (fin de siecle!), secesja, postimpresjonizm, kubizm, abstrakcjonizm, surrealizm, futuryzm, minimalizm, dadaizm, pop-art. I teraz może wszystkich zaskoczę, ale wszystkie te epoki malarskie składają się na sztukę nowoczesną. Tak, sztuka nowoczesna, to nie jest tylko minimalizm, albo abstrakcjonizm, tylko sztuka nowoczesna to umowny okres w dziejach sztuki, którego ramy czasowe wyznacza się od lat 60. XIX wieku (w związku z impresjonizmem) do lat 70. XX wieku (konceptualizm).

To co łączy wszystkie te epoki to to, że zmieniała się jedynie technika, idea była ta sama. Malowano aby przelać swoje emocje, swoje myśli na płótno. Historia sztuki nowoczesnej to nic innego jak poszukiwanie nowego sposobu na ekspresję siebie. Dlatego tyle "epok" malarskich w tym okresie nakłada się na siebie czasowo.
Większość artystów zaczynała od podstaw malarskich w epokach sprzed sztuki nowoczesnej lub wcześniejsze epoki z nowoczesnej. Taki Picasso zanim wymyślił kubizm malował obrazy symboliczne czy też postimpresjonistyczne. To jego szukanie nowej formy ekspresji doprowadziło do jej powstania. I owszem, nie wszystkim się to podobało, w końcu było nowe, nie miało żadnych konotacji z czymkolwiek co ludzkie oko widziało, było wbrew ówczesnym zasadom sztuki, ale malarze malowali dla siebie, nie dla innych. Dlatego tylu malarzy żyło w biedzie.
Tak samo powstawał każdy inny rodzaj sztuki, z tego, że każdy artysta chciał jakoś przelać swój pomysł na płótno. I tak jedni znajdywali ekspresję w momencie tworzenia (#Pollock), inni w nienagannych formach geometrycznych (te wasze kwadraty, których większość nie potrafi zrozumieć), inni w przynoszeniu pisuaru do galerii sztuki (#dadaizm), a inni w bezustannym pisaniu ciągów cyfr (#Opałka).


Tak że ja się nie dziwię, że wiele osób nie rozumie "co autor miał na myśli", bo autor malował dla siebie, a częste swoje idee, swoje emocje ukrywał w takich technikach malarskich, że trudno odgadnąć o co mu chodziło. Dlatego galerie sztuki mają taki plus, że przy każdym obrazie dostajemy autora, rok powstania oraz krótki opis, który daje nam kontekst potrzebny do zrozumienia danego dzieła.

Avatar
Konto usunięte
Skoro wyraźnie malował dla siebie a nie dka innych to po co w ogóle przychodzić do galerii sztuki?

Avatar Nanook
Nanook pisze:
Akurat zwiedzam sobie muzea sztuki nowoczesnej...

...ogólnie jestem zachwycony. Obcowanie ze sztuką rzeczywiście daje megaboosta do tego duchowego rodzaju szczęścia i samozadowolenia.

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku

Dodaj nowy temat Dołącz do grupy +
Avatar Mijak
Właściciel: Mijak
Grupa posiada 52095 postów, 1182 tematów i 322 członków

Opcje grupy Wielki Zderz...

Sortowanie grup

Grupy

Popularne

Wyszukiwarka tematów w grupie Wielki Zderzacz Poglądów