Jak bardzo szybko polepszyć swój poziom szachowy?

Avatar Richyard
Właściciel
Jeżeli chcesz grać lepiej w szachy, musisz wiedzieć w jaki sposób trenować. Progres w szachach odbywa się stopniowo. Poprzez każdą grę zwiększasz nieznacznie swój poziom szachowy. Na początku ten progres jest szybszy, z czasem staje się wolniejszy.

Zamierzam zrobić inny temat poświęcony wszystkim elementom szachowym, które - jeżeli zostałyby ulepszone odpowiednio wysoko, mogłyby sprawić, że zostałbyś arcymistrzem. Oczywiście, nie wystarczy ćwiczyć tylko jednego elementu (np. debiutów), tak jak na siłowni nie wystarczy robić tylko bicepsu. Regularny trening wszystkich elementów jest kluczem do zauważalnego powiększenia siły swojej gry.

Ale dzisiaj nie będę wypisywał wszystkich tych elementów. Powiem wam na czym - zwłaszcza początkujący - powinni się skupić w pierwszej kolejności.

A jest to rozwiązywanie zadań szachowych.
Bo to dzięki ich regularnemu rozwiązywaniu, jesteś w stanie polepszyć swój zmysł taktyczny. Wysoko rozwinięta taktyka pozwala Ci natychmiastowo zauważać na szachownicy znane motywy, dzięki którym możesz uzyskać przewagę materialną lub pozycyjną.

Wystarczy, że będziesz robił choćby 10 poprawnych zadań szachowych dziennie, a zauważysz wzrost swoich umiejętności.

Strony, gdzie możesz rozwiązywać zadania szachowe:
chesstempo.com (moja ulubiona)
lichess.org
www.chess.com/tactics

A więc do dzieła!
I jeżeli nie rozumiecie jakiegoś zadania, pytajcie.

Avatar Nanook
Ja polecam jeszcze:

chess.com/lessonsBo zadania taktyczne są spoko, żeby włączyć u ciebie automatyzm na ruchy, które mogą ci zdobyć materiał, ale gry wygrywa się strategią i uważam, że ważne jest również to, żeby nauczyć się debiutów oraz strategii.

Avatar Richyard
Właściciel
Oczywiście, strategia też jest ważna. Znajomość końcówek, umiejętność kalkulacji, ocena sytuacji na planszy i parę innych rzeczy. Wszystko to składa się na siłę gry szachisty.

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku