Czy waszym zdaniem nazizm jest faszyzmem.

Avatar DominikankaNikomuniedajka
Wiele osób uważa, że nazizm jest faszyzmem i na odwrót. Ci sami ludzie zazwyczaj uważają także, że nazizm i faszyzm to skrajna prawica. Co wy o tym sądzicie?

Avatar Gorondur
Za Wikipedią:

Narodowy socjalizm, nazizm (skrót od niem. Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna, antydemokratyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na darwinizmie społecznym, biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, wyrosła na gruncie militaryzmu pruskiego i niemieckiego szowinizmu, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933–1945.

Avatar Kadzio
Właściciel
jestes pewien ze tam chciales skonstruowac to pytanie?
czy nie chodzilo ci o nacjonalizm zamiast jednego z tych slow?

Avatar
RhobarIII
Nawiązując do uwagi Kadzia, powiem co sądzę.
Faszyzm to doktryna polityczna polegająca na wymieszaniu totalitaryzmu, kultu państwa, militaryzmu, skupianiu władzy w wąskim gronie, konserwatyzmu, skrajnego nacjonalizmu i szowinizmu.
Nacjonalizm to pogląd stawiający naród i ojczyznę na pierwszym miejscu, zakładający podporządkowanie swojego życia dobru ojczyzny i narodu, do którego się należy (niekoniecznie państwa!). Nacjonalizm jest jak najbardziej zdrowym poglądem, o ile rzeczywiście jest to umiłowanie ojczyzny i stawianie narodu na pierwszym miejscu, a nie nienawiść wobec wszystkiego co obce i stawianie na pierwszym miejscu jakiegoś własnego widzimisię które się nazywa "dbałością o dobro ojczyzny", a faktycznie jest pragnieniem rozgłosu, a często także władzy.

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku