Jak minęła podróż? - czyli jak zaplanować wszystko tak, aby odpowiedzieć „Wyśmienicie!”

Avatar Paproot
Dla wielu z was zbliżają się wakacje. Z tej okazji prezentuję wam autorski artykuł dotyczący podróży. Zapraszam :D

Z pewnością miałeś kiedyś okazję gdzieś wyjechać. Czy to na klasową, zieloną szkołę, czy to z rodziną nad morze, czy to w góry - na obóz… Zwykle wszystkie te wyprawy planował ktoś inny.
Teraz czas wziąć sprawy w swoje ręce!

1. Gdzie pojechałeś?
Najpierw zastanów się, gdzie chcesz jechać. Jeśli Twój cel znajduje się za granicą, nie mów (i nie myśl!), że „jedziesz do Niemiec”. Wyznacz dokładnie miejsce lub miasto, do którego będziesz zmierzać. Wolisz wybrać się na szaloną wyprawę bez większego celu? Znajdź miasto, w którym znajdzie się dobry nocleg (o tym później), a następnego dnia ruszaj dalej!

2. Czym pojechałeś?
Załóżmy, że wybierasz się do Wrocławia. Najpierw zobaczmy, co mamy do wyboru: samolot, pociąg, autobus, samochód, rower...u nie polecam. Skoro już masz pojęcie czym możesz dotrzeć, zastanów się nad następującymi sprawami:
A. Lot samolotem jest krótki, jednak na lotnisku trzeba zjawić się kilka godzin przed wylotem. Ceny biletów są wysokie, jeśli nie zarezerwujemy ich w odpowiednim czasie, więc spontaniczne wypady możemy raczej wykluczyć.
B. Pociągiem podróżuje się dosyć przyjemnie. Mamy do wyboru pociąg pospieszny oraz taki, który zatrzymuje się częściej. Możliwe, że trzeba będzie się przesiąść. Ceny niektórych biletów są naprawdę wysokie, a innych okazyjne. Weźmy też pod uwagę, że podróż pociągiem jest dosyć długa.
C. Autobus nie zagwarantuje nam może takiego komfortu jak pociąg czy samolot, jednak przyciągnie nas niską ceną. Busem możemy dotrzeć na miejsce za niewielkie pieniądze, ale taka podróż trwa długo i jest męcząca.
D. Nie każda rodzina ma samochód, jednak jeśli ktoś posiada tę szybką (lub nie) maszynę, może pofatygować się tam sam. Osoby bez prawa jazdy mogą pojechać z kimś z rodziny lub też z dobrym kolegą. Jazda samochodem znajduje się gdzieś pośrodku naszej „piramidy czasu” oraz „piramidy wydatków”, choć różnie to bywa. Nie wiemy co spotka nas na naszych ulubionych drogach.
~E. Wybierasz się na wyspę? Sprawdź oferty samolotów oraz promów, a później porównaj ceny. Warto też się zastanowić, który z „pojazdów” dostarczy nas szybciej i który będzie dla nas lepszym wyjściem.
Nim wyruszysz, porównaj wszystkie aktualnie dostępne oferty. Może samolot okaże się tańszy od busa, a podróż pociągiem wyjdzie taniej niż samochodem?

3. Po co tam pojechałeś?
Czy wybierasz do europejskiej stolicy, czy też jedziesz w dzicz. Warto wiedzieć, co można tam spotkać (i co Cię może spotkać). Jeśli zamierzasz odwiedzić miasto, sprawdź dostępne tam muzea, zabytki, ciekawe, polecane miejsca. Dowiedź się, z czego słynie owa „osada”, jakim językiem się tam posługują. Z pewnością przyda się wypisanie kilku popularnych zwrotów typu: proszę, dziękuję, przepraszam, która godzina?, dzień dobry, do widzenia itp. Zapoznaj się z informacjami na temat kraju, w którym leży miasto (jeśli jest zagraniczne). Być może są tam zabronione rzeczy, które w Polsce są dozwolone.

4. Gdzie mieszkałeś?
Kolejnym punktem na naszej liście jest zapewnienie noclegu. Nie musimy się tutaj nazbyt rozpisywać (ale to zrobimy!). W niektórych miastach/krajach trzeba uważać na „podejrzane hoteliki”. Takie miejsca chętnie zaoferują nam pluskwy w materacach, brudne pokoje i zimną wodę w kranie. Najbezpieczniej wybrać hotel trzygwiazdkowy, jednak trzy gwiazdki niczego nam nie zapewnią. Nim porwiesz się na rejestrację w wybranym przybytku, obejrzyj zdjęcia całego hotelu, poszukaj opinii. Następnie porównaj ceny hoteli, które wzbudziły Twoje zaufanie. Weź pod uwagę ich lokalizację, jeśli będziesz chciał np. pozwiedzać Stare Miasto (wtedy logiczne, że wybierzemy hotel położony niedaleko tego miejsca lub jakiegoś środka transportu typu metro). Dobrze, jeśli w hotelu można niedrogo domówić śniadanie. Jeśli cena jest zbyt wysoka, lepiej zabrać ze sobą coś smacznego z lokalnego sklepu, niż „płacić jak za złoto”. Oprócz hoteli mamy również kempingi i domki letniskowe. Te możemy „dostać” za niewielką sumę, jednak nadają się zwykle na wiosnę i w lecie.

5. Co jadłeś?
Jedna z rzeczy, którą lubimy chyba najbardziej – kosztowanie nowych potraw. Jak jednak nie stracić na tym pieniędzy? Dobrym rozwiązaniem są bary „jesz ile chcesz”. Oferują zwykle lokalne potrawy za małe sumy, a możemy najeść się do syta. Małe, miejscowe restauracje również są dobrym wyjściem. Nie polecam jednak chadzania na pizze, kebab czy do sieciowych fast-foodów. Jedzenie tam jest monotonne, mało pożywne i z pewnością nie dostarczy nam tyle radości, co cudowny, zagraniczny specjał.

6. Co przywiozłeś?
Z wypraw możemy przywieźć: pamiątki, wspomnienia, zdjęcia (czasem też choroby, ale lepiej nie zabierać ich ze sobą. I zwierząt też). Zdjęcia przywołują wspomnienia i są nasza pamiątką, więc warto zaopatrzyć się w aparat i uwiecznić co ładniejsze widoki. Później „do druku i w ramkę”, dzięki temu codziennie będziesz mógł odwiedzić ponownie zdjęciowe miasto. Wspomnienia również są ważną częścią teorii o pamiątkowości wycieczkowej, więc czytaj dużo i dowiaduj się nowych rzeczy tam, gdzie jesteś. Poobserwuj ludzi, porównaj „tamtych” do „naszych i innych”, poszukaj ładnych roślinek i podziwiaj zwierzęta. Zobacz, jak wyglądają tam sklepy, jak ludzie się do siebie odnoszą, jak się ubierają. Kiedy wrócisz z podróży będziesz mógł pochwalić się swoimi obserwacjami! Na pamiątki „rzeczowe” najlepiej ustalić sobie budżet: w muzeum wydam tyle, w sklepach z pamiątkami tyle, spontanicznie za tyle. Polecam też rozesłać znajomym pocztówki (niech widzą, że podróżujesz!) lub kupić coś ładnego dla mamy czy babci. Otrzymają chociaż namiastkę Twojej wspaniałej podróży.

7. Budżety i ważne bzdety, czyli poza programem
O, i jeszcze jedno. Warto się dobrze spakować. Sprawdź pogodę i warunki w wybranym miejscu – zabierz odpowiednie ubrania. Jeśli lecisz samolotem – sprawdź co można przewozić i wwozić do danego kraju, co możesz mieć w bagażu. Nie zapomnij o budżecie. Rozpisz dokładnie, ile wydasz na poszczególne „punkty” i zobacz, jaka waluta (i kurs do PLN) obowiązuje w kraju, do którego się wybierasz. Lecisz do ciepłych krajów? Nie zapomnij o szczepieniu. Zawsze upewniaj się, czy żeby wjechać do kraju nie potrzeba wizy.

Udało Ci się dotrwać do końca? Gratulacje! Teraz posiadasz już niezbędną wiedzę, żeby zaplanować swój wyjazd!
Oto przykład relacji na podstawie tego tekstu:

Jak minęła podróż?
- Wyśmienicie!
Gdzie pojechałeś?
- Byłem w Anglii, w Londynie!
Czym pojechałeś?
- Samolotem, trafiła mi się świetna oferta.
Po co tam pojechałeś?
- Pozwiedzać muzea, pomachać Królowej i wypić herbatę z mlekiem.
Gdzie mieszkałeś?
- W jednej z sieciówek, mają naprawdę wysoki standard i dobre ceny.
Co jadłeś?
- Chadzałem do pobliskiego baru. Za 11 funtów najadłem się ryby z frytkami i żeberek!
Co przywiozłeś?
- Setki cudownych zdjęć, paczkę angielskich krówek, dużo angielskich ubrań i pieska kiwającego głową!

Młody podróżniku, pozostaje mi tylko życzyć Ci powodzenia szalonych podróżach, w podbojach internetowych rezerwacji hotelowych, w odkrywaniu wyjątkowych miast, kultur… (a teraz mądra mądrość na koniec)

Prawdziwi podróżnicy to Ci, którzy podróżują!

Avatar Ravios
WYŚMIENICIE! TU TU TURURURURU TU RU TURURURURU TU RU TURURURURU TU TU TU TU TURURURURURU

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku