Szczuroświadomi

Avatar Paproot
Szur, szur, szczuru, szczur!

Wstęp - O szczurach słów kilka

Szczur (Rattus) jest zwierzęciem z rzędu gryzoni (Rodentia), z rodziny myszowatych (Muridae), która pojawiła się w plejstocenie (ok. 5 mln lat temu). Występuje na każdym kontynencie. Udomowienie szczura datuje się na początek XIX wieku. Na Ziemi żyje około pięćdziesięciu gatunków tych gryzoni, najliczniejszy jest szczur wędrowny, który skolonizował cały świat. Jest inteligentny, odważny i niezwykle płodny (samica może mieć potomstwo 2-6 razy w roku, a każdy miot może liczyć nawet 16 młodych i więcej). Między innymi te cechy sprawiły, że zainteresowali się nim naukowcy. Na potrzeby nauki wyhodowano jego udomowioną formę nazywaną szczurem laboratoryjnym. Początkowo był zwierzęciem wyłącznie wykorzystywanym do badań, wkrótce jednak stał się ulubionym domowym zwierzątkiem tysięcy ludzi na świecie. Odmiany szczurów wyróżniane są na podstawie różnych ich cech fizycznych - ze względu na kształt i osadzenie uszu, ze względu na rodzaj okrywy włosowej, ze względu na kolor oczu, ze względu na umaszczenie. Szczury żyją przeciętnie ok. 3 lat, jednak zdarzają się osobniki żyjące dłużej, bądź też krócej

Zdjęcie użytkownika Paproot w temacie Szczuroświadomi

Ja chcę szczura! - Co powinieneś wiedzieć, zanim przyjmiesz szczury
pod swój dach


Musisz zadać sobie kilka pytań – czy mam czas dla szczurów, czy mam miejsce na ich klatkę, czy mam fundusze, czy jestem na to przygotowany… Wymieniać można bez końca. Zacznijmy jednak od podstaw. Szczury to zwierzęta stadne, więc niech do głowy Ci nie przyjdzie mieć tylko jednego! Samotne szczurki są osowiałe, smutne i zwykle popadają w depresję. Jeśli zdarzy Ci się posiąść jednego szczurka – nic straconego. Zawsze możesz „dobrać” mu koleżkę. Przy wyborze szczurów ważne jest, aby były tej samej płci, bądź były wysterylizowane. Wtedy unikniemy niepożądanych miotów, a jak już wiesz, potrafią być liczne. Klatka jest bardzo istotnym elementem. Od hodowców często usłyszymy, że „im większe, tym lepsze”, jednak hodowcy-amatorzy nie są zwykle przygotowani na gigantyczne klatki, po metr w każdą stronę. Przy wyborze klatki trzeba pochwycić miarkę w dłoń i obejrzeć sobie dokładnie jej wymiary „w teorii”. Jeśli chcesz poznać dokładne wymogi odnośnie wielkości klatki, możesz użyć tzw. „kalkulatora klatek” (na przykład Rat Cage Calculator, który znajdziesz w internecie). Wymiary klatki nie muszą być idealnym odwzorowaniem tych zalecanych. Przy dobrym wygospodarowaniu klatki, szczurki będą równie szczęśliwe. W klatce powinno znajdować się poidełko (optymalnie jedno na dwa szczury), koszyczki do spania (mogą być zwykłe, plastikowe koszyki z sieciowych marketów), hamaki (najtaniej wyjdzie zrobić je własnoręcznie, z ręcznika, polaru itp.), domki (drewniane, plastikowe, gliniane), rury (na przykład od popularnych czipsów), można dodać też wiele innych udogodnień np. kartonowe, tekturowe pudełka, doniczki. Ceny nowych klatek to od 90 złotych w górę. Na rynku pojawiają się również oferty od osób prywatnych, które mają używane, bądź niepotrzebne klatki na sprzedaż po niskich cenach. Taką klatkę możemy kupić już za 50 złotych, czasem nawet taniej, jednak nie zawsze są dostępne. Kołowrotki nie są polecane dla szczurów – mogą uszkodzić im kręgosłup, a szczury szybko się nimi nudzą. Szczury powinny mieć możliwość
wybiegu – wychodzenia z klatki, aby mogły się wybiegać, pobawić się. Trzeba pamiętać, aby zabezpieczyć kable (które mogą ulec pogryzieniu, tak jak inne przedmioty) oraz wszystkie potencjalne szczeliny, dziury, do których mogłyby wcisnąć się szczurki. Najlepiej pilnować szczurków, gdy chodzą swobodnie. Możemy uniknąć wielu nieprzyjemności. Kolejnym ważnym punktem jest żywienie. Dorosły szczur je około 15g suchej karmy na dobę (około 11/3 łyżki stołowej). Nie kupuj najtańszych „karm specjalistycznych” w sklepach zoologicznych – nie są zdrowe i często prowadzą do otyłości. Lepsze są karmy z wyższej półki, jednak autorskie mieszanki są równie dobre - zwykłe ziarna z marketu (przykładowo z Auchan-a), wzbogacone o rodzynki, pestki, suszone robaczki oraz inne urozmaicenia – w zupełności wystarczą i będą tańsze. Nie można jednak karmić go samą karmą. Jego dietę musimy urozmaicać - większość owoców i warzyw, białko zwierzęce, kiełki, zielonka, wapno. Szczurom nie można podawać alkoholu, awokado, kofeiny, „świeżych” pestek, kupnych winogron, słodkości, smażeniny, potraw przyprawionych, napojów gazowanych. Listę dozwolonych warzyw i owoców znajdziesz w internecie, jest ich naprawdę wiele. Przykładowy zestaw obiadowy dla szczura : kawałek jajka (niezbyt często), liść cykorii, marchew, pietruszka, karma sucha, jabłko, trzy świderki (jw.). Miska, w której podajemy żywność, powinna być szklana bądź porcelanowa, ponadto dosyć ciężka, aby szczury nie mogły jej przenosić. Zwierzakom tym nie przeszkadza, że obok jedzenia leżą odchody, tak więc – nie musimy się o to zamartwiać. Miskę zawsze stawiaj na dole – postawiona na półce może spaść i zrobić szczurom krzywdę. Powróćmy do tematu klatki. Jak pewnie wiecie, posiada ona element zwany kuwetą. Powinniśmy wykładać ją np. brykietem drzewnym i wiórkami (odpylone!). Szczury kochają siano, jednak uważajmy na infekcje skóry (pojawiają się rzadko, ale jednak). Przejdźmy do spraw zdrowotnych. Jeśli chodzi o szczurze samice, zaleca się sterylizację (aby uniknąć chorób). Nie jest ona konieczna, do tego dosyć kosztowna (nawet 200 złotych). Szczurków nie trzeba szczepić ani odrobaczać (jednak nie zawadzi). Warto zorientować się w okolicy, poszukać dobrego weterynarza „od gryzoni” i kliniki „24”. W razie wątpliwości można skontaktować się z lekarzem telefonicznie. Nie można opisać jednego, dokładnego sposobu oswajania szczura, gdyż szczury jak ludzie – każdy ma inny charakter i zachowania.

Zdjęcie użytkownika Paproot w temacie Szczuroświadomi

Przykładowa klatka (luksusowa) :
Zdjęcie użytkownika Paproot w temacie Szczuroświadomi

Szczura, ale skąd?

Istnieje sporo organizacji, które oferują adopcję szczurków (na przykład Viva Gryzonie, Szczurze Adopcje). Możemy przeglądać tam ogłoszenia dostępnych szczurów, bądź dać informację, że poszukujemy ogoniastego przyjaciela. Szczura możemy też adoptować od osób prywatnych (ogłoszenia najczęściej znajdziemy na szczurzych forach, bądź stronach typu OLX). Ważna sprawa – nie kupuj, adoptuj!
Szczury ze sklepów zoologicznych najczęściej pochodzą z tzw. ferm szczurzych (szczury zwykle hodowane na pokarm dla węży lub masowo do sklepów) Są tam hodowane w obłędnych warunkach, często gniotą się dziesiątkami w plastikowych akwariach, bez możliwości ruchu, godnego życia. Samice padają z wyczerpania, gdyż rodzą młode na potęgę. Pseudo-hodowcy nie dbają o genetykę, często krzyżują szczury spokrewnione (rodzeństwa, synów i matki), narażając tym samym szczury na choroby genetyczne i kalectwo. Takie osobniki często mają niewykształcone kończyny, zapalenia mózgu, chore serca. Współczynnik zachorowań tych szczurów jest wyższy, niż rasowych. Prawdziwe hodowle to takie, które są zarejestrowane w specjalnych związkach. Rodowód nie świadczy o tym, że zwierzę jest rasowe. Jest to dokument potwierdzający, że jest zdrowe, z przebadanego „drzewa genealogicznego”, hodowane w odpowiadających normom warunkach itd. Ceny takich szczurków to od 30 złotych w górę. NIE kupuj w tzw. „hodowlach domowych”. Wiele osób kupuje szczury w „zoologach”, zwiększając na nie popyt na fermach. Na miejsce jednego szczurka sklepowego, przyjdzie kilka nowych. Ratując jednego, skazujemy inne na cierpienie. Hodowcy potocznie nazywają to „walką z wiatrakami”.

Zdjęcie użytkownika Paproot w temacie Szczuroświadomi

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył wam trochę szczurze, jak i inne, zwierzęce sprawy,
Ogony dumnie w górę!

Przydatne linki :
pliki.szczury.biz/klatki/rcc.html
www.facebook.com/SzczurzeAdopcje/
www.gryzonie.viva.org.pl/

~Posiadaczka 7 szczurów

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku

Dodaj nowy temat Dołącz do grupy +
Avatar kulujulu
Właściciel: kulujulu
Grupa posiada 1103 postów, 65 tematów i 17 członków

Opcje grupy Animalia

Sortowanie grup

Grupy

Popularne

Wyszukiwarka tematów w grupie Animalia