[Artykuł] Toksyczni zabójcy

Avatar Kubox123456
Moderator
Liściołaz żółty

Jest najjadowitszym płazem na świecie. Phyllobates terribilis jest endemitem − występuje jedynie w prowincji Cauca (okolice rzeki Cauca) w Kolumbii, na nizinach porośniętych wilgotnym lasem tropikalnym. W całym zasięgu występuje bardzo licznie. Posiada wystarczająco dużo toksyny, by zabić dwudziestu ludzi lub około dziesięciu tysięcy myszy. Co najciekawsze, wspomniane trujące związki wytwarzane przez tego płaza, bardzo często służą Indianom do zatruwania dmuchawek i strzał.

Zdjęcie użytkownika Kubox123456 w temacie [Artykuł] Toksyczni zabójcy


Rozdymka tygrysia

Występuje w wodach słonych i słonawych (w estuariach) północno-zachodniej części Oceanu Spokojnego – w zachodniej części Morza Japońskiego, w Morzu Wschodniochińskim i w Morzu Żółtym. Dorosłe osobniki rzadko wpływają do wód słonawych, natomiast młode są tam często spotykane. Rozdymka jest jednym z ulubionych japońskich przysmaków. Niestety, jej wnętrzności zawierają silnie toksyczną tetrodotoksynę, która jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. W konsekwencji wystarczy tylko kęs niewłaściwie przygotowanej ryby, by skończyło się prawdziwą tragedią.

Zdjęcie użytkownika Kubox123456 w temacie [Artykuł] Toksyczni zabójcy


Wałęsak brazylijski

Pojawił się w Księdze rekordów Guinnessa w 2007 r. jako najbardziej jadowity pająk i jest odpowiedzialny za najwięcej śmierci spowodowanych ukąszeniem pająka. Ma najsilniejszy jad spośród wszystkich żyjących pająków. Pająk ten występuje w tropikalnej części Ameryki Południowej i Północnej, kryjąc się najczęściej w kiściach bananów. Śmiercionośna toksyna Tx2-6, znajdująca się w jadzie stawonoga jest również doskonałym źródłem erekcji (przynajmniej tak uważają naukowcy), dlatego obecnie wciąż trwają badania pod kątem zastosowania jej właściwości w leczeniu impotencji.

Zdjęcie użytkownika Kubox123456 w temacie [Artykuł] Toksyczni zabójcy


Tajpan pustynny

Najbardziej jadowity wąż na świecie. Pojedyncze ugryzienie zawiera wystarczającą liczbę jadu, aby zabić 100 dorosłych ludzi. Na szczęście ten wąż jest bardzo "nieśmiały" i nie było jeszcze żadnej śmierci spowodowanej jego ukąszeniem. Wszystkie znane ugryzienia zostały uleczone. Zamieszkuje pustynne tereny Australii, żyje w norach i rozpadlinach.

Zdjęcie użytkownika Kubox123456 w temacie [Artykuł] Toksyczni zabójcy


Stożek tekstylny

Gatunek ten należy do najbardziej jadowitych ślimaków świata. Mimo iż liczebność tego stożka jest bardzo wysoka, to, dzięki różnorodnemu ubarwieniu skorupy (zainspirowała nawet samego Rembrandta) w obrębie poszczególnych lokalnych populacji, jest on wysoko ceniony przez kolekcjonerów.

Zdjęcie użytkownika Kubox123456 w temacie [Artykuł] Toksyczni zabójcy


Kobra królewska

Jest największym jadowitym wężem na świecie - rośnie aż do 5,6 metra długości. Jedno pojedyncze ugryzienie z łatwością może zabić człowieka. Ten wąż jest w stanie zabić dorosłego słonia azjatyckiego w trzy godziny w przypadku ugryzienia w odpowiednią część ciała, np. tułów.
Jej jad nie jest tak toksyczny, jak innych jadowitych węży, ale kobra królewska jest w stanie wstrzyknąć pięć razy więcej jadu niż czarna mamba, co skutkuje pięć razy szybszą śmiercią ofiary. Występuje na obszarze Bangladeszu, Mjanmy, Kambodży, Indii, Indonezji, Laosu, Tajlandii, Wietnamu, zachodniej Malezji, południowych Chin i na Filipinach. Bardzo ciekawy jest również fakt, że młode kobry królewskie, jako jedyne zwierzęta na świecie, są zdolne do ataku i obrony tuż po urodzeniu. Ciekawostka - Kobra nie zawsze używa jadu – jest dla niej niezwykle cenny, dlatego czasami jedynie kąsa, nie aplikując trucizny. Oczywiście, zdarza się to niezwykle rzadko.


Zdjęcie użytkownika Kubox123456 w temacie [Artykuł] Toksyczni zabójcy


Szkaradnica

Drapieżna ryba morska z rodziny skorpenowatych, uzbrojona w kolce połączone z gruczołami jadowymi, co sprawia, że jest śmiertelnie niebezpieczna dla człowieka. Jej jad powoduje tak silny ból, że ofiary chcą amputować zainfekowaną kończynę. Jest to największy znany człowiekowi ból, działający jednocześnie z szokiem, paraliżem i śmiercią tkanek. Bez opieki medycznej w ciągu kilku godzin skutek dla ludzi może zakończyć się śmiercią. Szkaradnice "składują" toksyny w makabrycznie wyglądających kolcach jakby zaprojektowanych do zadawania bólu. Szkaradnica występuje w Oceanie Indyjskim, Oceanie Spokojnym oraz Morzu Czerwonym na głębokości ok. 30 metrów. Ryba charakteryzuje się również niesamowitymi zdolnościami, dzięki którym jest w stanie upodabniać się do otoczenia.

Zdjęcie użytkownika Kubox123456 w temacie [Artykuł] Toksyczni zabójcy


Skorpion żółty

Jego jad jest śmiercionośną mieszanką neurotoksyn powodujących intensywny i nieznośny ból, gorączkę, śpiączkę, drgawki, paraliż i śmierć. Na szczęście mimo tego, że ukąszenie jest ekstremalnie bolesne, istnieje małe prawdopodobieństwo zabicia dorosłego człowieka. Najbardziej zagrożone są dzieci, ludzie starsi i niedołężni (z chorobami serca). Gatunek ten występuje głównie na obszarach pustynnych Ameryki Północnej.

Zdjęcie użytkownika Kubox123456 w temacie [Artykuł] Toksyczni zabójcy


Hapalochlaena

Jej mechanizm obronny czyni ją jedną z najbardziej jadowitych istot morskich. Podczas zagrożenia ciemne obwódki na jej płaszczu nabierają jaskrawoniebieskiej, ostrzegawczej barwy. Równocześnie wytwarza jad zawierający między innymi tetrodotoksynę, która do ciała ofiary aplikowana jest po niebolesnym ukłuciu. Niestety nie ma na to antidotum. Ośmiornica ta zamieszkuje Ocean Spokojny.

Zdjęcie użytkownika Kubox123456 w temacie [Artykuł] Toksyczni zabójcy

Osa morska

Jej jad jest najsilniejszy, jego trucizna atakuje serce, układ nerwowy i komórki skóry.
Ale najgorsze jest to, że jej jad jest tak bolesny, że ofiary doznają szoku, topią się lub umierają z powodu niewydolności serca jeszcze przed dotarciem do brzegu. Ci, którzy przeżyli, przez całe tygodnie cierpieli z bólu. Nie ma prawie żadnych szans na przeżycie ukąszenia, chyba że po natychmiastowym leczeniu. Po ukąszeniu ocet powinien być stosowany przez minimum 30 sekund. Ocet zawiera kwas octowy, który powstrzymuje jad, który jeszcze nie dostał się do obiegu krwi. Mimo to nie złagodzi bólu. Noszenie rajstop podczas pływania jest dobrą ochroną, ponieważ może ochronić twoje nogi przed dotknięciem osy morskiej. Występuje u północnych wybrzeży Australii oraz w sąsiednich tropikalnych wodach przybrzeżnych Oceanu Indyjskiego i Spokojnego.


Zdjęcie użytkownika Kubox123456 w temacie [Artykuł] Toksyczni zabójcy



źródło: joemonster.org, gizmaniak.pl, wikipedia

Avatar darcus
Ej, a osa morska gdzie? ;(

Avatar
Konto usunięte
darcus pisze:
Ej, a osa morska gdzie? ;(

W oceanie

Avatar Kubox123456
Moderator
darcus pisze:
Ej, a osa morska gdzie? ;(

myślałem wcześniej że już ją dodałem ;-;

Avatar katas
moja babcia pracowala jako dziennikarka i kiedys w moim rodzinnym miescie przyszedl transport bananow i w tym transporcie znalezli pelno takich pajakow i babcia miala zrobic im zdjecia i dac krotka notatke
a celnik wzial te pajaki pod słoik (zeby to zdjecie zrobic) i te pajaki uciekly to moja babcia podobno zemdlala az

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku