[ATYKUŁ] Wschodnie Książęta z ptasiej rodziny

Avatar Paproot
Chodząc po mieście czy podwórku z pewnością natknęliście się kiedyś na żebrzące o okruch chleba gołębie. Jednak czy wiecie, że te powszechnie występujące zwierzęta są z ludźmi już przeszło 4000 lat?

Gołębie wywodzą swe korzenie ze starożytnych, bardzo rozwiniętych cywilizacji Wschodu. Tam bowiem nastąpiła domestykacja (udomowienie większości znanych nam dotychczas zwierząt). Przez setki lat ludzie uszlachetniali gołębie i selekcjonowali je poprzez ukierunkowaną hodowlę - tak właśnie powstało wiele różnorodnych ras. Na świecie występuje blisko 300 gatunków gołębi, można je spotkać praktycznie wszędzie (poza regionem okołobiegunowym).
Columba Livia (gołąb skalny) został udomowiony w starożytnej Fenicji (na obecnych ziemiach Libanu i Syrii). Współcześnie znane nam gołębie domowe (Columba Livia Domestica) i pocztowe (Columba Livia Urbana) wywodzą się właśnie od niego. Początkowo naukowcy wyznaczyli trzech prawdopodobnych przodków, czyli : gołębia grzywacza (Columba palumbus), gołębia siniaka (Columba oenas) oraz gołębia skalnego. Jak już wiemy, tym prawdziwym okazał się ostatni, co zostało wywnioskowane na podstawie porównań genetycznych czy zachowań.

Podczas wieloletniej selekcji i kreowaniu nowych ras, został ustalony podział gołębi. Przedstawia się on w dziewięciu grupach : uformowane (gołębie mięsne), brodawczaki, kuraki, garłacze (dęte), barwne, turkoty, strukturalne, mewki, lotne. Niektórzy wyróżniają jeszcze jedną, dziesiątą grupę – gołębie pocztowe.

Nawóz pozyskiwany od gołębi jest bardzo ceniony w rolnictwie. Same zaś gołębie służą człowiekowi od wieków, wykonując różne prace. Gołębiowi weterani wojenni dostarczający wiadomości na polu bitwy, nieustraszenie pokonywali czasem setki kilometrów lecąc nawet ponad 80 km na godzinę. Nic dziwnego, że po zakończeniu się wojny otrzymywały medale za swoje zasługi.

Gołębie wytwarzają „ptasie mleczko” w wolach, aby karmić swoje młode. Zwykle składają dwa jajka, które samica zaczyna od razu wysiadywać (samica i samiec wysiadują jajka na zmianę). Jajko składa się ze : skorupy, komory powietrznej, błony (znajdującej się na wewnętrznych ściankach skorupy), białka, żółtka z tarczą zarodkową (zarodkiem), a także chalazy, która pełni rolę „podpórki” żółtka.

Gołąb posiada zwykle około 4500 piór. Służą mu one jako izolacja, chronią przed złą pogodą, umożliwiają latanie, pełnią również funkcję „kołderki” podczas wysiadywania jaj i są przydatne szczególnie samcom podczas okresu godowego.

Konkursy lotnicze dla gołębi, wystawy - są bardzo dochodowym przedsięwzięciem. Ceny gołębi chempionów osiągają niebotyczne sumy, nawet setki tysięcy. Za wygranie wyścigu lotniczego można otrzymać równie wysokie nagrody. Coraz więcej osób decyduje się jednak na hodowanie gołębia w domu, jako pupila, gdyż zaprzyjaźniają się bardzo szybko, a ceny gołębi nie są wysokie. Ptaka można otrzymać nawet na darmo, kiedy hodowcy wyzbywają się „trefnych” okazów z hodowli czy ptaków, które nie sprzedały się na targu.

A może ty zdecydujesz się na własnego gołębia?
Mam nadzieję, że artykuł przybliżył Ci trochę te wspaniałe ptaki.

Avatar
Konto usunięte
Ja miałem około czterdzieści gołębi, ale część z nich sprzedaliśmy, a resztę musieliśmy wywieżć, bo już nie miał się kto nimi zajmować.

Avatar Paproot
Ale co innego podwórkowe, a co innego domowe ;v
Ja chcę kupić wolierę na gołąbka magika, lahorka, loczka albo diamentowego <5

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku