Jakie powinny być mniejszości w Polsce?

Avatar Kobza
Moderator
Obecnie status mniejszości narodowej w Polsce mają mniejszości:
białoruska, czeska, litewska, niemiecka, ormiańska, rosyjska, słowacka, ukraińska i żydowska, a mniejszości etnicznej karaimska, łemkowska, cygańska i tatarska. Czy uważacie, że Ślązakom i Kaszubom również powinno nadać się status mniejszości etnicznej? Moim zdaniem tak, bo obie te grupy mają swoje mowy, kultury, tradycje i historię i uważam, że to głupie, że są tak liczne, a Karaimi, których jest tak mało nie mają. Ewentualnie możnaby również nadać status mniejszości etnicznej Wilamowiczanom oraz odebrać go Żydom, bo jest ich w Polsce po Holocauście niewielu i raczej nie kultywują swojej kultury.

Avatar GrandAutismo
Uważam, że z Żydami to przesada. Przecież są festiwale muzyki żydowskiej na Kazimierzu. Po za tym zapewne to by się odbiło w sferze dyplomatycznej. Z Resztą to się zgadzam.

Avatar chupacabra001
Właściciel
Nie obchodzi mnie status prawny. To nie ustawa decyduje co jest mniejszością narodową, etniczną, czy etnograficzną. To definiuje nauka zwana etnografią.

Ale jeśli juz mamy patrzeć na prawo to dorzuciłbym jedynie Kaszubów, ze względu na posiadanie własnego języka - jedynego prawnie uznanego języka regionalnego w naszym nieszczęśliwym kraju.

Avatar Kobza
Moderator
Wilamowiczanie też mają język

Avatar chupacabra001
Właściciel
Etnolektem. Tylko język kaszubski ma w Polsce status prawny języka regionalnego.

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku