Godzilla

Avatar Chromizel
Właściciel
Godzilla (jap. ゴジラ Gojira) – fikcyjny, gigantyczny potwór z serii japońskich filmów science-fiction wyprodukowanych przez wytwórnię Tōhō.

Jedną z inspiracji stworzenia Godzilli był filmowy dinozaur o nazwie Rhedosaurus z amerykańskiego filmu Bestia z głębokości 20 000 sążni z 1953 roku[1][2].
Godzilla zarazem stanowił metaforę skutków użycia broni jądrowej (zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki), a także wyrażał obawy przed możliwymi konsekwencjami jej ponownego użycia (incydent z japońskim kutrem Daigo Fukuryū Maru z 1954 roku)[1][3].
Potwór pojawił się łącznie w 29 filmach pełnometrażowych, wyprodukowanych przez wytwórnię Tōhō oraz w serialach telewizyjnych, książkach, komiksach i grach komputerowych. Za sprawą amerykańskiej, zmienionej wersji pierwszego filmu (Godzilla, King of the Monsters!) z 1956 roku zyskał przydomek „Króla potworów”.
Prawdopodobnie jest to najsłynniejszy japoński filmowy potwór (kaijū), a zarazem jeden z najsłynniejszych filmowych potworów w całej historii kinematografii. Jest też jednym z najpowszechniej znanych wytworów japońskiej kultury masowej.

Avatar BASTOY
no normalny

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku