Słowniczek pojęć

Avatar Kubox123456
GATUNKI ANIME/MANGI/GIER

Dojinshi - japoński termin dla samopublikowanych prac, najczęściej magazynów, mang i powieści. Poza Japonią jest często utożsamiany z pojęciem fan fiction.

Ecchi - delikatna erotyka

Eroge - gatunek japońskiej gry komputerowej zawierającej treści erotyczne, przeważnie w postaci grafiki w stylu anime. Gry eroge często łączą się z innymi gatunkami gier, takimi jak gry fabularne, powieści wizualne czy symulatory randek.

Filler – w telewizji materiał o mniejszym znaczeniu, mający "wypełnić" pewną ilość czasu antenowego.

Gakuen-manga - rodzaj mangi o tematyce szkolnej.

Gekiga - rodzaj mangi skierowanej do dojrzalszego, zwykle dorosłego czytelnika, ze względu na podejmowanie poważniejszej tematyki.

Guro - charakterystyczny styl japońskiego komiksu, animacji lub filmu, którego głównym tematem jest groteskowo wyolbrzymiona przemoc, a także wszelkiego typu makabryczne zjawiska.

Harem - jest wariacją Shonen, w którym przeciętny, męski charakter jest otoczony przez liczne, atrakcyjne, żeńskie bohaterki, z których większość jest romantycznie zainteresowana głównym bohaterem.

Hentai - nazwa jednego z gatunków anime i mangi o tematyce pornograficznej.

Isekai - japoński podgatunek fantasy w light novel, mandze, anime i grach wideo, w którym postacie przenoszą się lub są uwięzione w równoległym wszechświecie.

Josei-manga - rodzaj mangi i anime, który opowiada o codziennym życiu kobiet w Japonii i jest skierowany do starszych nastolatek i dojrzałej widowni żeńskiej.

KiSS – komputerowa rozrywka polegająca na przebieraniu wirtualnych lalek. Przy użyciu specjalnego programu (przeglądarki KiSS) można wczytywać zestawy, a następnie na ekranie komputera bawić się w ich przebieranie.

Kodomo-muke-manga - japońskie określenie komiksów (manga) przeznaczonych dla dzieci.

Light novel - powieść zazwyczaj ilustrowana, skierowana głównie do młodzieży i młodszych dorosłych.

Maho-shojo - podgatunek mang i anime z gatunku shojo, opowiadający o dziewczynach, zazwyczaj nastoletnich, posiadających magiczne moce.

Mecha - duże, najczęściej humanoidalne roboty, sterowane przez umieszczonego w jego wnętrzu pilota, autonomiczne bądź też zdalnie. Słowo oznacza także podgatunek shonen.

One-shot - jednotomowy komiks, zamykający się w od kilkunastu do kilkuset stron. W przypadku mangi jest to zazwyczaj indywidualna historia, publikowana jako osobne wydawnictwo, zaś w komiksie amerykańskim one-shoty to z reguły jednozeszytowe dodatkowe opowieści powiązane z jakąś serią, oznaczone w niej jako numer specjalny.

ONA (Original net animation) - skrót używany w Japonii na określenie produkcji anime wydawanych bezpośrednio przez Internet z pominięciem dystrybucji kinowej i telewizyjnej..

OVA (Original video animation) - anime wydane bezpośrednio na rynek video, z pominięciem dystrybucji kinowej i telewizyjnej.

Powieść wizualna (ang. visual novel) – gra komputerowa, będąca rodzajem fikcji interaktywnej, charakteryzująca się multimedialnym przedstawieniem najczęściej obszernej, nieliniowej fabuły z pierwszoosobową narracją wraz ze statyczną grafiką w stylu anime lub żywymi obrazami, podkładem muzycznym i niekiedy głosowym.

Sound Novel - gra komputerowa, która w przeciwieństwie do visual novel nie ma cech interaktywnych, a tylko tekst, obrazy postaci i muzykę.

Seinen-manga - manga lub anime adresowana głównie do młodych mężczyzn w wieku pomiędzy 18 a 30 lat.

Sentai – anime bądź manga opowiadająca o grupce bohaterów posiadających nadnaturalne moce.

Shojo-manga - rodzaj mangi przeznaczonych głównie dla dziewcząt.

Shonen-ai - motyw w mandze bądź anime, który opiera się na miłości między dwójką mężczyzn.

Shonen-manga - rodzaj mangi przeznaczonych głównie dla chłopców.

Super deformed - japoński styl tworzenia karykaturalnego wyglądu postaci. Zdeformowane postacie przeważnie mają być słodkie oraz stanowić humorystyczny dodatek do fabuły.

Tankobon - japoński termin określający książkę, która jest kompletna sama w sobie i nie jest częścią serii.

TV Drama - aktorskie seriale odcinkowe japońskiej telewizji nadawane dziennie.

Yaoi - gatunek mangi i anime, w którym głównym elementem fabuły są związki męsko-męskie.

Yonkoma - format komiksów z paskami, składający się głównie z gagów zamkniętych w czterech kadrach (panelach) tej samej wielkości, uporządkowanych od góry do dołu.

Yuri - gatunek mangi i anime przedstawiający związki lesbijskie.

Vocaloid - syntezator śpiewu stworzony przez firmę Yamaha. Pozwala użytkownikowi na tworzenie przebiegów śpiewu przez wpisywanie tekstu, który ma zostać zaśpiewany, oraz melodii.

POSTACIE I INNE

Bishojo - japońskie słowo odnoszące się do młodych, ładnych dziewczyn. W odniesieniu do anime i mangi termin oznacza tytuł, w którym występują tego typu postaci.

Bishonen - specyficzny japoński koncept estetyczny idealnie pięknego młodego mężczyzny. W odniesieniu do anime i mangi termin oznacza tytuł, w którym pojawiają się piękni chłopcy, zazwyczaj o zniewieściałym typie urody.

Catgirl – określenie osoby płci żeńskiej z kocimi uszami, kocim ogonem bądź innymi kocimi atrybutami.

Dandere - postać która jest małomówna, cicha, wycofana, unikająca kontaktu z innymi.

Deredere - postać, która jest energiczna, radosna i życzliwa dla ludzi wokół.

Itasha - japoński termin używany do określania samochodów, których karoseria ozdobiona jest fikcyjnymi postaciami z anime, mang lub gier komputerowych.

Fanserwis - elementy w mandze, niebędące niezbędnym jej elementem, mające jedynie na celu spełnianie życzeń fanów, szczególnie popularne w shonen-manga.

Kamidere/Himidere - postać która wobec osoby w której jest zakochana, zachowuje się jak królewna i oczekuje od niego takiego traktowania.

Kudere - postać która jest chłodna, neutralna, obojętna wobec innych.

Lolicon - postać dziewczynki w wieku 0-13 lat. W Japonii oznaczaja pokładanie swoich uczuć w młodych dziewczynkach lub też dorosłych kobietach na takie stylizowanych. Na zachodzie termin odnosi się do erotycznej mangowej sztuki przedstawiającej nieletnie postaci, często produkowanej w Japonii

Macki – fenomen właściwy anime i mandze, w szczególności gatunkowi hentai. Są to wydłużone, giętkie wypustki, czasami o fallicznym kształcie, występujące u przedstawianych potworów czy demonów, zwanych niekiedy mackostworami.

Moe - słowo to odnosi się do ideału młodzieńczej, niewinnej kobiecości jako postaci lub sposobu zachowania dorastających dziewcząt. Istnieje wiele rodzajów moe predefiniujących potencjalny obiekt zainteresowań. Każda cecha charakteryzująca postać i jednocześnie przyciągająca do niej może być uznana przez potencjalnego odbiorcę za moe

Mangaka - twórca mangi. W Japonii terminem tym określa się po prostu twórcę komiksów.

Odango - termin ten oznacza fryzurę polegającą na ułożeniu dwóch kulistych koków, każdy po jednej stronie głowy.

Otaku - fanatyk japońskiej popkultury, głównie anime, mangi i gier komputerowych. Termin stosowany głównie przez środowiska miłośników japońskiej popkultury jako określenie miłośnika takowej.

Shotacon - Postać chłopca w wieku 0-13 lat. Na zachodzie termin odnosi się do erotycznej, mangowej sztuki przedstawiającej nieletnie męskie postacie.

Tsundere - japoński proces rozwoju charakteru postaci, występujący w kulturze masowej, w którym osoba z początku zimna, oschła i nieufna powoli otwiera się ku innym osobom i odkrywa swoją wrażliwą stronę.

Yandere - postać, która z powodu miłości zamienia sie w osobę z wrogim nastawieniem ze skłonnościami chorób psychicznych.

Yangire - postać która na początku historii wydaje się być miłą i przyjazną, jednak po pewnym czasie przechodzi zmianę osobowości i staje się agresywna, często w wyniku chorób psychicznych.
Z CZASEM DODAM WIECEJ WIEC SB NIE MARTWIC

Avatar Kubox123456
muwiliscie ze to przypniecie..............................

Temat zamknięty

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku

Dodaj nowy temat Dołącz do grupy +
Avatar Valentine_
Właściciel: Valentine_
Grupa posiada 1929 postów, 77 tematów i 178 członków

Opcje grupy Manga i anime

Sortowanie grup

Grupy

Popularne

Wyszukiwarka tematów w grupie Manga i anime