Nazwa: Polska Unia Liberalistów i Konserwatystów
Skrót: PULiK lub KULIG w języku potocznym.
Logo:
Ideologia polityczna: Narodowy centryzm.
Narodowy centryzm cechuje się:
-Poparciem dla sekularyzmu. Czyli każde wyznanie ma swoje prawo do głoszenia swej wiary a państwo nie ingeruje znacząco w naukę tych wyznań.
-Antysemityzm asymilacyjny. Ten pogląd mówi, że żydzi powinni być traktowani jako mniejszości etniczne (niżej jest wyjaśniony stosunek PULiK do mniejszości etnicznych). Jednakże jeśli będą powodować znaczące problemy i wyrażać niechęć do asymilacji będzie trzeba ich wyrzucić z Polski i przestać traktować jak Polaków.
-Negatywnie patrzy na laicyzację. Mimo, że popierają sekularyzm to wierzą także w to, że kultura Polaków jest ściśle związana z wiarą Katolicką. Według nich ideę chrześcijaństwa powinno się pielęgnować i rozwijać a w czasach trudnych wspomagać.
-Umiłowanie pozytywizmu i pacyfizmu. Według wyznawców narodowego centryzmu powinniśmy ograniczyć działania wojskowe do minimum oraz podążać za konwencją Genewską. Odrzucają też ideą romantyzmu i uważają ją za jedno z większych zagrożeń dla istnienia narodu Polaków.
-Solidaryzm Rzeczpospolitański. Według narodowo centrystów Polacy powinni wspierać ludy dawnej Rzeczypospolitej, ale nie dążyć do zjednoczenia się co utworzeniu sojuszu obronnego by strzec się przed sąsiadami. Swoją retorykę opierają na wzajemnej historii oraz przypadkach dobroczynności kiedy to członek jednego narodu pomagał innemu.
-Trzecia Europa. Jest to uzupełnienie poprzedniej idei. Głosi ona, że powinniśmy założyć sojusz obronny i ekonomiczny razem z państwami centralnymi oraz wschodnimi przeciw agresorom. W ideę sojuszu wchodzą: Polska, Litwa, Białoruś, Ukraina, Łotwa, Estonia, Finlandia, Rumunia, Czechy, Słowacja, Turcja, Jugosławia i państwa Kaukazu. W przypadku demokratyzacji Rosji powinniśmy się też starać o dołączenie jej do naszego sojuszu.
-Narodowa Demokracja. Wierzą, że naród Polski wie najlepiej jak zarządzać swoją ojczyzną. Dlatego też mniejszości narodowe (nie etniczne) mają ograniczoną możliwość wypowiadania się na temat polityki oraz działalności. Dochodzą też ideę referendów. Mają one pozwolić narodowi Polskiemu na zmianę ustawy lub jej zdjęcie kiedy ludowi się to nie podoba. Oczywiście trzeba zebrać odpowiednią ilość głosów.
-Państwo jednokulturowe. Uważają, że każdy naród ma pewne wyznaczone granice, których powinien się on trzymać. Dlatego też dążą do przesiedleń mniejszości narodowych na tereny z których przybyły oraz wspierają powrót Polaków do ojczyzny
-Kolonializm Polski. Natomiast nie zapominają o szansie zdobycia kolonii, które powinny być autonomicznym protektoratem w których narody zamieszkujące tamte ziemie mają równe prawa co Polacy a w zamian Polacy mogą czerpać korzyści surowcowe z tamtych terenów.
-Kapitalizm z ludzką twarzą. Uważają, że państwo nie powinno ingerować w rynek tak jak socjaliści dążą do kontroli cen. Państwo powinno wprowadzać regulacje, które chronią robotnika, rolnika oraz konsumenta przed znęcaniem się nad nimi. Jednakże nie chcą usunięcia wolnego rynku. Gospodarka Polska na ziemiach Polskich powinna należeć głównie do Polaków. Dlatego też nacjonalizują najpierw przemysł innych państw a później prywatyzują dla narodu Polskiego.
-Narodowy Egoizm. Ich zdaniem Polacy powinni głównie skupić się na Polakach. Więc w chwili zagrożenia powinni wybierać najlepszą dla ojczyzny opcję. Nawet jeśli to będzie porzucenie swych sojuszników.
-Narodowy Feminizm. Kobiety są równe mężczyzną i basta! Wszyscy Polacy nie ważne jakiej płci powinni kochać swą ojczyznę aż do kości. Kobietom należą się prawa, które im przez długi czas odmawiano.
-Mniejszości etniczne to też Polacy! Sprzeciwiają się niszczeniu kultury góralskiej, śląskiej, kaszubskiej i w ogóle każdej mniejszości etnicznej.
-Anty-imperializm. Uważają także, że imperia kończą się dosyć szybko i nie warto dążyć do ich utworzenia bo powoduje to zbyt dużo bólu dla obywateli kraju, który do tego dąży. Potępiają także dążenia innych narodów do czegoś takiego.
-Nacjonalizm. Interes własnego narodu jest nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych, czy społeczności regionalnych. Naród jest uznawany za najwyższego suwerena państwa, a państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności, złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury.
-Antyrewolucjonizm i reformizm. Uważają, że społeczeństwo trzeba zmieniać stopniowo. A Rewolucje jedyne co dobrze robią to posyłają dobrych ludzi, którzy mogli pomóc narodowi do piachu i nic więcej!
-Darwinizm społeczny pacyfistyczny. Uważają, że narody konkurują i tylko najsilniejszy przetrwa. Jednakże walka narodów powinna opierać się na wojnie konwencjonalnej oraz gospodarczej. Czyli każde państwo powinno dominować inne kraje w sposób pokojowy aczkolwiek opłacalny dla samego państwa.
-Pragmatyzm-nacjonalistyczny ideologiczny. Według nich dobro narodu powinno być nad ideologiami (oprócz nacjonalizmu), więc jeśli państwu i narodowi będzie opłacalniej wprowadzić komunę na trzy dni to wykonają to bez namysłu
-Krytyka radykalizmu. Każdy przejaw radykalizmu powinien być tępiony. Nawet jeśli to radykalny nacjonalizmu.
-Krytyka socjalizmu. Socjalizm uważają za coś głupiego i zgubnego dla narodu. Według nich walka z atakowaniem słabszych powinna przebiegać przez kapitalizm z ludzką twarzą.
-Praca u podstaw. Praca natury oświatowej nad podniesieniem poziomu życia przede wszystkim chłopów. Pozytywiści rozumieli konieczność pracy na rzecz najbiedniejszych i najbardziej upośledzonych warstw narodu, które mając możność pełniejszego włączania się w struktury społeczne, swoją pracą pomnożą bogactwo ogólnonarodowe. Sięgnąć należało więc do tych, którzy zajmując miejsce u podstaw społeczeństwa, stać się mogą mocnym i trwałym filarem. Kierowano więc apele do warstw wykształconych: nauczycieli, lekarzy, społeczników, by "szli w lud", zbliżyli się do problemów wsi, wydobyli ją z wiekowego zacofania, podnieśli stan zdrowotny jej mieszkańców i uświadomili im rolę, jaką mogą spełnić w odbudowywaniu siły narodu.
-Najpierw ludzie później ekologia. Ten pogląd określa, że dobrobyt ludzi nie powinien być ograniczany przez ekologię. Powinno raczej to wyglądać, że ekologia łączy się z wygodą ludzi i portfela tychże ludzi.
Poglądy gospodarcze: Autarkia, Kapitalizm regulowany, Liberalizm rynkowy, Solidaryzm Klasowy, nastawieni na nacjonalizację.
Lider: Adam Dressler
Urodzony w 1880r. w Pradze. Nie wiele wiadomo o jego młodości oprócz tego, że był sierotą. Studiował na uniwersytecie Jagielońskim na kierunku prawa. Najprawdopodobniej w tym czasie zaszła u niego przemiana z Czecha w zagorzałego Polskiego nacjonalistę. W Sierpniu 1914r. sformułował w Krakowie oraz na Śląsku
Polskie Jednostki Odrodzenia Narodowego w skrócie
PJON. Jednostki te na polecenie Adama Dresslera walczyły przeciw Austriakom oraz Niemcom. W październiku tego samego roku spotkał się z Romanem Dmowskim podczas tego spotkania panowie omawiali swoje plany oraz zamierzenia. Po zakończeniu wielkiej wojny przyjechał do Warszawy razem z swoim jednostkami gdzie oficjalnie je rozwiązał. Na jego zdziwienie wielu weteranów tychże jednostek poszło za nim i ślubowało wierność ojczyźnie oraz Dresslerowi. Po tych wydarzeniach Dressler postanowił założyć PULiK.
![Zdjęcie użytkownika GrandAutismo w temacie Karta Partii [SEZON II]](https://mrantifun.net/data/avatars/o/2060/2060012.jpg?1538633600)