Markdown

Avatar opliko95
jejapl pisze:
BBCode nie pojawi się w komentarzach i rozmowach prywatnych. Jego losy w grupach też są niepewne, bo nowoczesne edytory nie używają już tego formatu, więc tym bardziej przenoszenie go na całą jeja to nieporozumienie.
No cóż, skoro jako powód do możliwego pozbycia się BBCode zostały podane trendy w nowoczesnych edytorach tekstowych, to moim zdaniem można się go pozbyć. Ale już podążając za tymi trendami trzeba by było też zaimplementować coś używanego, jak właśnie Markdown, (ewentualnie własny edytor WYSIWYG, ale to chyba może wymagać nawet więcej pracy by działał dobrze :)
Sposób formatowania tekstu jak najbardziej używany przez nowoczesne strony jak choćby Reddit, GitHub, Discord, czy Discourse.
*Markdown* jest **prosty** i może dawać [sporo]( spec.commonmark.org) opcji - moim zdaniem jest prostszy w użyciu niż BBCode i bardziej logiczny.
Do tego tak jak w sumie z BBCode, wiele implementacji ma masę opcji, których na jeja brakuje.
```Bloki kodu``` są chyba zaimplementowane w każdej wersji Markdowna jaką widziałem (ale akurat na Jeja były by pewnie mało przydatne).
+ listy
+ jednak
+ mogą
+ być
+ przydatne
# Nagłówki też!
## potrafią bardzo pomóc w ładnym formatowaniu tekstu
![da się też wstawiać obrazki. I to z alt-textem]( spec.commonmark.org/0.28/#images) - choć tej funkcji zwykle brakuje gdy serwis automatycznie wyświetla obrazki z linków, bo jest wtedy zwyczajnie mało potrzebna.
Nie widziałem jeszcze implementacji embedowania filmów, ale z pewnością dało by się to zrobić z tagiem podobnym do tego dla obrazków/linków. Np. #[coś](TagFilmuZYT) albo nawet ![youtube](TagFilmuZYT) (tak, że alt-text youtube automatycznie sprawdza, czy jako link jest tag YT i jeśli tak, to embeduje)

Cytaty są robione zwykle z
>takim symbolem
Ale nie mają atrybucji - tj. nie ma zwykle "użytkownik pisze:", bo nie ma na to pola. Można by jednak zamiast tego dać @wzmianki do zaznaczania kogo się cytuje po kliknięciu przycisku (tj. by przycisk cytuj wstawiał coś w stylu:
@autor
>tekst posta
>ze znakiem cytatu przy każdym akapicie
)

Ogólnie więc nie miałbym problemu z zabraniem BBCode i spodziewam się, że wiele innych osób też by się nie czepiało, gdyby go zastąpić czymś lepszym, albo przynajmniej równie dobrym :)
Ale formatowanie tekstu, wstawianie obrazków, linki i linki w tekście są naprawdę przydatne w grupach i nie chciałbym, by po prostu zniknęły. I chyba większość użytkowników grup podziela pod tym względem moje zdanie...

Avatar Anielka999
Jestem przyzwyczajona do BBCode na jeja i wolałabym, by tu został, ale z drugiej strony przestawienie się nie byłoby jakieś trudne. Jeśli BBCode miałby zniknąć, to jestem za zamianą na coś innego, ale jeśli może zostać, to wolę, by został.

Avatar Koteczek_21
Jeżeli admin wyrzuci BBCode to będzie spoko alternatywa, chyba że admin powie "Nie przyjmiemy tego"

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku

Dodaj nowy temat Dołącz do grupy +
Avatar jejapl
Właściciel: jejapl
Grupa posiada 39299 postów, 2140 tematów i 1072 członków

Opcje grupy Jeja.pl - Op...

Sortowanie grup

Grupy

Popularne

Wyszukiwarka tematów w grupie Jeja.pl - Opinie, sugestie, błędy