Nacjonalizm

Avatar M1kus
Moderator
12 maja, 17:38
Nacjonalizm to z definicji postawa uznająca naród za najwyższe dobro i stawiająca jego interesy ponad wszystkie inne. Bywa błędnie utożsamiany z szowinizmem i przez to jest potępiany. Czy słusznie? No tak i nie. Przynajmniej według mnie. Sam w sobie nacjonalizm nie jest zły. Nie odważyłbym się ocenić całokształt nacjonalizmu bez brania pod uwagę każdego jego rodzaju z osobna.

Więc zacznijmy od tego pozytywnego nacjonalizmu, który ma za zadanie dążyć do wolności swojego narodu poprzez uzyskanie suwerenności i niepodległości. Co do suwerenności - jestem zdania że każda, nawet najmniejsza jednostka terytorialna powinna mieć zagwarantowaną suwerenność. Jednak część tej suwerenności powinna być ograniczona w imię wspólnego dobra, co widać na przykładzie Unii Europejskiej. Suwerenność powinna być na tyle silna, by zapobiec wyzyskowi ze strony większych jednostek, ale też nie może być za duża, bo może to zaszkodzić z kolei innym. Jeśli chodzi o niepodległość - jestem przeciwny wszelkim podziałom i nie miałbym nic przeciwko, gdyby cała ludzkość zjednoczyła się w jedno sfederalizowane państwo. Jednak rozumiem, że nie każdy podziela moje poglądy i w pełni szanuję, kiedy jakiś obszar chce się oddzielić od innego i stać się niepodległy, pod warunkiem, że zajdzie to w sposób demokratyczny i bez użycia przemocy.

Inny rodzaj nacjonalizmu to ten, który uważa członków swojego narodu za ważniejszych od innych. W lekkich przypadkach jest do zaakceptowania, kiedy ma na celu wzmacnianie więzi miedzy przedstawicielami tego samego narodu i wzajemnego wsparcia, ale jeśli wymknie się spod kontroli, będzie to zwykły rasizm na tle narodowościowym.

I wreszcie kolejny rodzaj, to nacjonalizm łączony z ksenofobią czyli szowinizm. Tu już nawet nie ma o czym gadać, bez wątpienia jest to negatywne zjawisko, które powinno być zwalczane.

A jaka jest wasza opinia na temat nacjonalizmu i nacjonalistów? Jak powinien nacjonalizm wyglądać a jak nie? Jesteście jednym z nacjonalistów?
Avatar Nanook
Moderator
12 maja, 18:14
Warto zaznaczyć, że w historii mieliśmy przykłady bardzo pozytywnego nacjonalizmu, mianowicie nacjonalizmu liberalnego. Wszystkie ruchy wyzwoleńczo-narodowościowe zapoczątkowane przez Wiosnę Ludów były właśnie wynikiem nacjonalizmu i rosnącej świadomości narodowe. Służyły emancypacji narodów co zawsze jest pozytywne.
Avatar
RhobarIII
12 maja, 18:27
Nacjonalizm jest jak najbardziej pozytywny i ściśle związany z patriotyzmem - wszak domem narodu jest jego ojczyzna, a esencją ojczyzny - naród.
Nacjonalizm uważający członków danego narodu za ważniejszy od innych jest jak najbardziej dobry, o ile prawidłowo to rozumiemy. Nie chodzi tu o to, aby prowadzić imperialistyczną politykę i np. przerabiać wszystkich ludzi na Polaków. Chodzi o to, aby Polak najpierw myślał o tym, żeby innym Polakom było dobrze, a dopiero potem innym narodom. Jeśli będzie możliwość uratowania jednej osoby z płonącego budynku i trzeba wybierać z pomiędzy Polaka, Niemca i Francuza, to Polak powinien uratować Polaka w ramach solidarności i dla dobra Polski - bo Niemiec czy Francuz może przecież teoretycznie działać później dla dobra swojej własnej ojczyzny, szkodząc przy tym ojczyźnie Polaków. Oczywiście jeśli ten uratowany Polak nie będzie niegodziwcem czy zdrajcą, wtedy można uratować Niemca.

Szowinizm i ksenofobia raczej narodowi szkodzą niż mu pomagają, stąd właściwie są zaprzeczeniem nacjonalizmu.

Ja jestem nacjonalistą.
Avatar ZnawcaLiteraturyPolskiej
13 maja, 06:37
Ważne żeby nie uważać, że twój kraj jest mega zajebisty tylko przez to, że twoi przodkowie zrobili coś tysiąc lat temu. To doprowadza do takiej typowej konserwatywnej ideologii gdzie nikt nie chcę nic zmieniać, bo przecież "kiedyś to było" pomimo, że jest źle. Poza tym nacjonaliści są zwykle krótkowzroczni. Nawet taki przykład UE. Zachód ma jakieś problemy to oczywiście się na nich wypinamy, nawet jeśli przez lata to oni finansowali nam praktycznie wszystko :v

Technicznie można trochę poświeć, by komuś pomóc, by gdy poradzi sobie z tym problemem stworzyć normalne ciepłe relacje i potem sobie pomagać, a nie jak teraz wkurzać wszystkich dookoła i zastanawiać się czemu nikt nas nie lubi

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku