3 maja - radosne święto czy dzień żałoby?

Avatar
RhobarIII
3 maja, 17:20
Mała uwaga na wstępie: Ten temat dotyczy Święta Konstytucji 3 Maja, a nie obchodzonego w tym samym dniu Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Proszę zatem nie mylić tych dwóch świąt w dyskusji.

Konstytucja 3 Maja bez wątpienia w swoich czasach była dokumentem niebywałym. Czy jego postanowienia byłyby dobre dla polski gdyby kiedykolwiek weszły w życie - można by długo dyskutować. Z jednej strony ograniczały Złotą Wolność narodu, z drugiej dawały szansę na wolność ojczyzny. Konstytucja zajeżdżała mocno ideami „oświecenia" czy więc zbrodniczej rewolucji francuskiej, ale jednak zdawała się gwarantować panowanie wiary katolickiej w Polsce i szacunek do dawnego dziedzictwa Sarmacji. Niewątpliwie w tamtych czasach dla prawdziwych patriotów ta konstytucja wydawała się jak najbardziej słuszną i to trzeba uszanować. Ale wspominanie tamtej konstytucji powinno być rzeczywiście dniem radości?

Po prawdzie, konstytucja ta nigdy nie weszła w życie. Cieszono się, manifestowano radość, ale nic z tego nie wyszło. Co najwyżej konfederacja targowicka, a po niej jeszcze większy upadek Polski. Czy jednak w późniejszej perspektywie to święto nam dało coś dobrego? Myślę że w czasach zaborów Konstytucja 3 Maja była czymś w rodzaju symbolu nadziei, światełka w tunelu, kłody której można było się chwycić podczas płynięcia wartkim strumieniem. Do niej się przecież odwoływano, wierzono w jej słuszność. Była dowodem, że Polacy nie są narodem straconym - że jeśli trzeba, to potrafią się zebrać i wspólnie ustanowić coś pro publico bono. No i to święto dobrze wpisało się w naszą tradycję.

A wy co myślicie? Czy ustanowienie Konstytucji 3 Maja jest upamiętniane w sposób należyty? Może powinien być to dzień nie radości, lecz zadumy nad trudami narodu? A może to wydarzenie powinno przestać być w ten sposób obchodzone i być tylko jakimś wspomnieniem burzliwych, tragicznych dla Polski czasów? Sam mam mieszane uczucia, dlatego wolę obchodzić inne święto, obchodzone jednak w tym samym dniu.
Czekam na wasze opinie.

Odpowiedź

Pokaż znaczniki BBCode, np. pogrubienie tekstu

Dodaj zdjęcie z dysku

Dodaj nowy temat Dołącz do grupy +
Avatar Burger2004_09
Właściciel: Burger2004_09
Grupa posiada 403 postów, 27 tematów i 31 członków

Opcje grupy Jejowa Konserwa

Sortowanie grup

Grupy

Popularne

Wyszukiwarka tematów w grupie Jejowa Konserwa